Gasztroparézis a tudományos neve a 30 éves nő egyik betegségének.
Forrás: Northfoto
A Hatfieldben élő 30 éves Jessica Heather és 33 éves férje, Wayne hosszan tervezgette 2014-ben, hogy álomesküvőjük után hol és hogyan töltsék el a mézesheteket. A választásuk Törökországra esett, ahol minden a legnagyobb rendben volt egészen addig, míg a házasok rosszul nem lettek. Kiderült, mindketten ételmérgezést kaptak, ám míg Wayne hányással és hasmenéssel ugyan, de hamar átesett a kellemetlen tüneteken, Jessica még akkor sem tudott rendesen táplálkozni, amikor hazaértek.
– A nászút után itthon kórházba kerültem, mert képtelen voltam enni és teljesen legyengültem – mesélte a liverpoolecho.co.uk-nek Jessica, akinél végül több, önmagában igen ritka betegséget diagnosztizáltak az orvosok. A fiatal nő Behcet-kórral küzd azóta is.
– A tünetek folyamatosan felbukkantak: fekélyekkel, bőrelváltozásokkal, fáradtsággal, krónikus fájdalommal és gyomorproblémákkal küzdöttem, sokáig egyszerűen nem tudták kideríteni, mi ez. Igazából soha nem lettem jobban, 2020 júniusában pedig azt vettem észre, hogy bármit eszem, rosszul leszek.
Jessica olyan rosszul lett, hogy hat hétre kórházba is került, ahol kiderült, gyomra szinte semmit nem emésztett meg abból, amit megevett, súlyosan alultáplált volt. A Behcet-kór az ereit és a gyomrát is megtámadta, aminek következtében valamint gasztroparézis is kialakult nála, vagyis a gyomra teljesen lebénult.
Orvosai a koronavírusos betegeknél is alkalmazott plazmaterápiával próbálkoztak, hogy felerősítsék a fiatal nőt, ám az első kezelés után anafilaxiás sokkot kapott és majdnem meghalt. Most úgynevezett helyettesítő plazmát kap hat hetente, a mellkasába ültetett branülön keresztül, amit már örökre a testében kell viselnie.
A saját vérét veszik le, keringetik egy gépen keresztül, mint a dialízises betegek esetében. Megtisztítják, gyógyszerekkel töltik fel és úgy kerül vissza Jessica testébe.
Az újabb megpróbáltatást az jelentette számára, hogy a koronavírus-járvány miatt nem vehetett részt 6 hetente a kezelésen – ilyen gyenge immunrendszerrel ugyanis túl veszélyes lett volna kórházba mennie.
Mivel még mindig nincsenek tisztában az orvosok Jessica betegségének kiváltó okával és lefolyásával, az is elképzelhető, hogy eljön az a pont, amikor etetőcsőre is szüksége lesz, hiszen már nem lesz képes semmit sem elfogyasztani.