Egyre másra érkeznek a hírek arról, hogy sikerül visszaszorítani a koronavírust és a járványügyi adatok is szépen alakulnak. Merkely Béla a minap már kijelentette, hogy ilyen átoltottságnál nem várható újabb hullám, míg Szlávik János szerint a mutánsok miatt biztos, hogy kell a harmadik oltás.
– Van veszély, hiszen láthattunk olyan országokat, ahol körülbelül hasonló az átoltottság, és a mutánsok továbbra is azokat veszélyeztetik, akik nincsenek beoltva. Óriási járványra már nincs esély, az a bizonyos negyedik hullám ennyi beoltottnál olyan hatalmas nem lehet – mondta Szlávik János a TV2 Mokkában aki hozzátette: biztos, hogy fog kelleni harmadik oltás.
Ezt az elképzelést erősíti, hogy vezető epidemiológusok, virológusok és fertőző betegségekkel foglalkozó szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy az alacsony átoltottságú országokban a közeljövőben olyan új koronavírus-variánsok jelenhetnek meg, amelyek ellen már valószínűleg nem bizonyulnak hatásosnak a jelenlegi vakcinák. Véleményük szerint akár egy éven belül megeshet, hogy az első generációs koronavírus elleni védőoltások helyett módosított, második generációs oltóanyagokra lesz szükség.
Az interneten és különböző Facebook csoportokban pár napja már el is kezdődött a vakcinatotó. Emberek ezrei találgatják, hogy melyik szérumot melyikkel keverve lehetnek majd totálisan védettek a vírus ellen.
– Ez nem egy ördögtől való gondolat, mert a különböző vakcinák nem mind ugyanarra a tüskemutációra készültek, tehát a Pfizer-ről tudom, hogy ők a Vuhan-i szekvenciát kapták meg, és az arra a vírusra készült
– kezdte a Borsnak Tóth Sándor virológus. – Valószínűleg tartom, hogy a többi oltóanyagot is mind különböző szekvenciák alapján állították elő, ezért ezek vegyítése többféle mutáció ellen nyújthat védelmet – mondta a szakember. A professzor azonban hangsúlyozta, hogy az igazi megoldást,-a harmadik oltás esetében,- az új mutációkból kifejlesztett vakcina beadása jelentené.
Természetes folyamat a mutálódás
A tudósok egyébként régóta hangsúlyozzák, hogy globális szintű, gyors és összehangolt oltási akcióra van szükség ahhoz, hogy a COVID-19 járványt meg lehessen fékezni, mert az elhúzódó oltási stratégia magában hordozza annak veszélyét, hogy a vírusnak újabb és újabb, egyre ellenállóbb és egyre fertőzőbb variánsai bukkannak fel. Ahogy azt december óta látjuk, a brit, a dél-afrikai, a brazil vagy a kaliforniai változat esetében.– A vírusok mutálódása természetes folyamat, nincs olyan vírus, aminél ne lenne megfigyelhető, így csak idő kérdése volt, hogy mikor bukkan fel a 2019 végén felfedezett új típusú koronavírus első mutációja
– mondta a professzor majd hozzátette, hogy a tudomány mindig az események után kullog, hisz új oltóanyagot csak a mutációk megjelenését követő hónapokban tudnak kifejleszteni. Tóth Sándor szerint a mostani nyári időszak, a magas UV sugárzás és az emberek szervezetében felhalmozódó D-vitamin miatt nyerünk egy kis időt az új mutációkkal szemben.
Ahogy a gyártók már közölték, a legmodernebb technológia lehetővé teszi az oltóanyagok viszonylag gyors, néhány hét vagy hónap alatti módosítását.