Aktuális

Aggasztó dolgot közölt Szlávik János a delta variánssal kapcsolatban

Bors

Létrehozva: 2021.07.06.

Európában robbanásszerűen terjed a koronavírus delta variánsa, ezért egyre több ország szigorít a beutazási szabályain. Dr. Szlávik János, a TV2 Mokkában azt mondta, a nyári utazgatások miatt hazánkba is nagy számban hurcolhatják be a variánst.

Aggasztó dolgot közölt Szlávik János a delta variánssal kapcsolatban

Könnyebben terjed mint a többi

Az országok nyitva vannak, ezért könnyen bejuthat hazánkba is az Európában sok megbetegedést okozó delta variáns. Különböző előrejelzések vannak, még olyat is láttam, hogy előfordulhat, hogy a negyedik nagyobb hullám lesz mint harmadik volt. A delta variáns ugyan könnyebben terjed emberről-emberre, de úgy tűnik, hogy nem súlyosabb – mondta dr. Szlávik János infektológus a Mokkában. Hozzátette, hogy aki megkapta mindkét oltását, az viszonylag biztonságban tudhatja magát ezzel a mutánssal szemben, ami inkább az oltatlanokra jelenthet veszélyt.


A jelenlegi oltások is hatékonyak a deltával szemben, de folyamatban van a továbbfejlesztésük, akár még az idén rendelkezésünkre állhatnak még hatékonyabb oltások – mondta az infektológus, aki hozzátette, hogy ugyan már több mint 5,5 millióan be vagyunk oltva, de nagyobb biztonságban lennénk, ráadásul a 4. hullámot is elkerülhetnénk, ha még legalább 3 millióan megkapnák mindkét oltásukat. 

7-8 embernek is át lehet adni

Azért terjed ilyen gyorsan Európában a delta variáns a szakemberek szerint, mert háromszor fertőzőbb az eredeti vuhani koronavírusnál, de még az alfa variánsnak elnevezett britnél is magasabb a fertőzési rátája.  

Prof. dr. Tóth Sándor virológus a Borsnak elmondta, hogy csak az oltásokkal kerülhetjük el a betegség súlyos lefolyását. 

Aki oltatlanul elkapja az indiai, vagyis delta variánst, az 7-8 embernek adhatja át a vírust, míg a brit alfánál csak 5, a vuhaninál pedig csak 2,5 embert fertőzhetett meg egy megbetegedett – emelte ki a szakember.

Teljesen más tünetekkel jár

Az indiai variáns alattomosabb az alapvírusnál és a korábbi mutációknál, mivel sokszor alig észlelhető tünetekkel jelentkezik, sokszor már csak a kórházi kezelést igénylő súlyosabb stádiumban észlelik a betegség jelenlétét, mikor már tüdőgyulladás, nehézlégzés lép fel és lélegeztetőgépre kell tenni a beteget. Ebből adódóan a korai stádiumban receptre felírható Favipiravirral sem kerülhetőek el a súlyosabb szövődmények. Fejfájás, torokfájás, orrfolyás, láz a delta variáns jellemző tünete, de több esetben vannak gyomor panaszok is, hasmenés, hányás. A szaglás, és ízérzékelés csökkenése, elvesztése azért nem jellemző rá, mert nem az érzékelő idegsejteket támadja meg, mint a vuhani alapvírus. Az elején leginkább csak rossz közérzetnek, súlyosabb náthának tűnik. 

Külföldön rosszabbodik a helyzet 

Miközben mi a magas átoltottság és a kedvező fertőzöttségi adatok miatt eldobhattuk a maszkot, sok európai országban egyre több megbetegedést regisztrálnak, ami egyértelműen a delta mutáns miatt van. Ez a variáció egyébként Dél-Afrikában és Ausztráliában is durván felütötte a fejét: előbbi esetben emiatt rekordot döntött a fertőzéses esetek napi száma, Ausztráliában pedig felére csökkentik az országba érkezők maximális számát, heti 6 ezerről 3 ezerre.

  • Franciaországban minden héten megduplázódik a fertőzésszám, már július végére várják a járvány negyedik hullámát.
  • Németországban is gyorsan terjed a delta vírus, 50 százalékkal magasabb az előfordulási esélye a korábbiaknál. Mivel ott a fiatalok átoltottsága jócskán elmarad a magyarországi adatoktól, az oltatlan 50 év alattiak körében regisztráltak sok új koronavírusos esetet.
  • Norvégiában is féltik az oltatlanokat, a delta gyors terjedése miatt elhalasztják a nyitást.
  • Nagy-Britanniábanegy hónappal később nyitnak, mert egyre csak nő a delta variáns okozta megbetegedések száma.
  • Horvátország aggódik a turisztikai szezon miatt, mert náluk a felnőttek kevesebb mint fele kapott vakcinát. Előrejelzések szerint 55 százalékos átoltottsággal kerülhetnék el az újabb járványhullámot. Az oltatlanok sem kórházba, sem bevásárlóközpontba nem mehetnek majd.
  • Szlovénia10 napos karantént rendelt el azok esetében, akik delta fertőzött országokból jönnek (Franciaországból, Írországból, Liechtensteinből, Nagy Britanniából és Egyiptomból érkezőkkel szemben).
  • Ukrajnában  megduplázódott a fertőzöttek száma az előző naphoz képest, ezért emelik a kórházi ágyak számát és a védőoltások napi mennyiségét.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek