A kánikulában fokozott veszélyt jelent az élelmiszerek, ételek nem megfelelő tárolása. Rosszabb esetben olyan fertőzést is kaphatunk, aminek kórházi kezelés lesz a vége.
A nagy meleg egyenlő a romlandó ételekkel. Meglepő, de ilyenkor 24 óránál tovább a legkitartóbb ételeket sem ajánlott tárolni, még hűtőben sem! A strandra vitt elemózsiát pedig érdemes sima vízzel lekísérni.
Dr. Bense Tamás főorvos, háziorvos a Bors kérdésére elmondta: vannak kitüntetett ételek, amikre nyáron fokozottan figyelnünk kell.
– A tejet, tejszínt vagy tejfölt tartalmazó ételeket lehetőleg rögtön fogyasszuk el.
A halas étkeket tárolásra sem javaslom, ezért csak annyit készítsünk el belőlük, amennyit meg is eszünk. A belsőségekkel ugyanígy járjunk el.
Húsok esetében, ha kivettük a fagyasztóból, akkor olvasztás után megfőzhetjük vagy megsüthetjük, de nagyon fontos, hogy a már kiolvadt alapanyagot ne fagyasszuk vissza – javasolja a doktor úr.
Azt is megtudtuk: van néhány étel, amivel kicsit megengedőbbek lehetünk.
– A tejet nem tartalmazó levesek fél napig tárolhatóak, a gyümölcsöket pedig lehetőleg egy napon belül fogyasszuk el – húzta alá a főorvos.
Dr. Bense Tamás a süteményekhez is adott pár jó tanácsot.
– Ezek is ugyanolyan kényesek, mint más ételek. A tejszínt tartalmazó süteményeket, pl. a krémeseket még szállításra sem javaslom. Inkább hívjuk el barátainkat, és a cukrászdában, frissen élvezzük a sütemények ízvilágát. A kelt tésztás készítmények megfelelő hűtés mellett a sütés napján fogyasztandók – részletezte a főorvos.
Ha kirándulni, vagy strandra megyünk, természetesen magunkkal viszünk valamennyi elemózsiát. A kánikula miatt azonban itt is meg van kötve a kezünk.
Minden étkezés előtt, ahogy otthon, úgy azon kívül is elengedhetetlen a fertőtlenítő kézmosás!
– kezdi dr. Bense Tamás.
– A szendvicsekben a tejalapú és kenhető termékeket – margarin, vaj, sajtok – mindenképp kerüljük el. A zsömlébe, kenyérbe kolbászt, vagy téliszalámit érdemes tenni. A legjobb viszont, ha egy hűtőtáskába beletesszük az alapanyagokat – a kolbászt, téliszalámit, mellé pedig friss paprikát, paradicsomot – és amikor megéhezünk, akkor rakjuk össze a fogyasztani kívánt szendvicset. Amit kivittünk magunkkal, azt együk is meg, haza már ne vigyünk semmit – javasolja a háziorvos, aki további praktikákat is megosztott velünk.
– A nyers répa és karalábé nagyon finom, egészséges zöldség, emellett pedig a strandon is remekül csillapítja éhségünket.
Dinnyét, vagy más gyümölcsöt csak úgy vigyünk magunkkal, ha előtte alaposan megmostuk és nem vágtuk fel előre!
Szomjúságunk csillapítására pedig a szénsavmentes ásványvíz a legjobb. A sörrel, vagy borral inkább várjuk meg a hazaérkezésünket: a hűvös szobában jobban esik az alkohol, mint a tűző napon – tanácsolja a szakember.
– A szervezetünk azonnal jelez, ha romlott ételt ettünk. Ha fertőzéses tüneteket – hányást, hasmenést, hasi görcsöt – tapasztalunk, azonnal értesítsük háziorvosunkat. Azt is mondjuk el neki, hogy az elmúlt 6 órában mit ettünk, ő pedig az elmondottak alapján eldönti, hogy elegendő az otthoni kezelés, rendelői vizsgálatra lesz szükség vagy kórházba kell mennünk. Gondoljuk meg, hogy egy nem friss, gombás vagy tejszínes étel megér-e egy kórházi infúziós kezelést – zárta gondolatait dr. Bense Tamás.