Aktuális

Ha télen nem akarunk fázni, még nyáron le kell cserélni a radiátorokat!

Bors

Létrehozva: 2021.07.22.

A fűtőszerkezet korszerűsítése több mint esztétikai probléma, főleg a régi lakásokban tapasztalhatjuk télen, hogy akár a nyílászárók cseréje ellenére is fázunk. Ekkor szükségessé válhat a radiátorok cseréje is, amit a fűtési szezonon kívül, nyáron tudunk megtenni.

Az első panelházak tömegesen az 1970-es években épültek, és többségükben még mindig az akkori majd félévszázados fűtőtestek vannak. A panel lakásokban található régi öntöttvas vagy alumínium radiátorok hőleadása mára jelentősen csökkent, ezért fázhatunk még akkor is, amikor sokat fizetünk a fűtésért. 

Miért nyáron cseréljük?

Azért érdemes nyáron kicserélni a radiátort főleg társasházi vagy panel lakásban, mert ekkor a vízleengedés a közös képviselő által kijelölt két hétben ingyenes, az ezen kívüli időben pedig feleannyiba kerül és egyszerűbb is megoldani, mint télen. A vízleengedéshez mindenképpen a közös képviselő engedélye kell, illetve ő tudja megmondani, mikor van a házban a vízleengedés időszaka. Távfűtés esetén a Főtávtól kell megigényelni a vízleengedést ügyfélszolgálaton keresztül, akár online is. Ezért fűtési szezonban 43 ezer forintot, szezonon kívül pedig 23 ezer forintot kell fizetnünk a szolgáltatónak. 1-2 héttel előtte elég megigényelni, és fix időpontra kérni. 

Biztos, hogy rossz a régi?

Végerbauer Lajos vízvezeték szerelő a Borsnak elmondta mire érdemes figyelni, ha a radiátorok cseréje mellett döntünk.

Először is még télen lenne ideális ellenőrizni, hogy a milyen radiátorok állapota. Lehet, hogy csak azért van hideg a szobában, mert nyitva van rajta a szelep. Meg kell vizsgálni, hogy nem levegős-e.

Egy szakember ebben az esetben tudja légteleníteni a szelepnél, de jobb újra lecserélni, mert ha egyszer belevegősödik, akkor ez újra elő fog fordulni. Az is csökkentheti a hőleadást, ha belül iszapos, koszos, de nem javaslom az átmosást, mert egy régi 20-30 éves radiátor ettől akár kilukadhat - emelte ki a szakember.

Mekkora legyen a fűtőtest?

Ha valaki télen fázott a lakásban lehet nagyobbat, több osztású radiátort választani, de 40-50 százaléknál nagyobbat nem szoktam ajánlani, tehát egy régi 10 tagú után, maximum 15 tagút. Nemcsak tagszám, fűtőteljesítmény is számít, régi radiátort fotózzuk le, és szakboltban meg tudják mondani, vagy akár a vízvezeték szerelő, hogy mekkora volt a teljesítménye, ehhez képest válasszuk ki az újabbat – tanácsolja a szakember.

Szomszédoktól vagy a háztól is függ

Alsó-, felső szomszédtól tájékozódjunk, hogy mekkora radiátoraik vannak az egymásra épített helyiségeknek.

Az alap irányelv, hogy ne lopjuk el egymástól a hőt. Egyes házakban a társasház szabályzata határozza meg az adott lakásokba beszerelhető radiátorok méretét, és itt sok esetben ellenőrzik is. – emelte ki Végerbauer Lajos.

Miből legyen?

Ha nem volt a társasházban komplett felújítás akkor alumínium radiátort célszerű választani. Mindig a többi lakáshoz igazodjunk, mert távfűtésnek homogénnek kell lennie – tudtuk meg a szakembertől. 

Meddig tart egy radiátor csere?

A radiátor csere akár órákon belül elvégezhető, ha az előzőekben megbeszélt dolgok el vannak végezve. Egy lakásban maximum egy napig tart ez a munka, 4-5 radiátorra számolva.

Mennyibe kerül?

Egy darab radiátor felszerelésénél 15-25.000 forint munkadíjjal számolhatunk, maga a fűtőtest pedig minimum 25-30 ezer forint egy aluminium radiátor esetében (ennek tagja úgy átlagban 6 ezer Ft), egy darab acél radiátor minimum 15 ezer forint, és 40 centiméter a minimális hossza.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek