Aktuális

Pár tízezerből berendezhető egy lakás – eláruljuk, hogyan

Bors

Létrehozva: 2021.07.10.

Targoncák, gyerekek, hűtőket és bútorokat cipelő emberek nyüzsögnek az FKF egyik raktárában. Kollégánk, Újvári Mihály megnézte, milyen kincseket rejt az Újrahasználati központ.

Kolléganőm asztalán tegnap óta egy hatalmas porcelánspániel díszeleg. Egy műanyagrobottal együtt vettem 600 forintért a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. Károlyi Sándor utcai Szemléletformáló és Újrahasználati Központjában. Sejtelmesen cseng a név, de ami mögötte van az egészen ámulatba ejtő sőt, már-már hihetetlen.

Egymásnak adják a kilincset nap mint nap, az emberek az FKF épületében, ahol a régi bakelitlemezektől, a plüssállatokon és a síléceken át a bútorokig, minden megtalálható, mint egy bolhapiacon. Az épület ránézésre nem is raktár. Inkább bútorbolt vagy áruház vagy valamilyen titkos létesítmény. Olyan, mint ahová a frigyládát vitték az Indiana Jones végén.

Két ilyen nagyszerű létesítmény van a fővárosban, ahol a mások számára még használható bútorokat, játékokat, sporteszközöket lakberendezési tárgyakat leadhatja a lakosság. Ezeket megtisztítjuk, polcokra rakjuk és egy jelképes, összeg fejében,

- ami csupán a tárolásuk díja,- el lehet tőlünk vinni – nyilatkozta a Borsnak Orendi Éva, az FKF edukációs és CSR csoportvezetője.

7 ezerért már szekrényt is adnak

100 Ft: könyv, CD, DVD, apró konyhacikk, kisebb plüss játékok

500 Ft: táska, kisebb sportszer

1000 Ft: szék, kisbútor, éjjeliszekrény

3000 Ft: asztal, szekrény, egyes kanapék, fotelek, ágyak

5000 Ft: egyszemélyes ágy, kanapé

7000 Ft: használati lakberendezés (egyes ágyak, szekrények)

10000 Ft: komplett ülőgarnitúra, konyhabútor, nappalibútor, franciaágy

Komplett ülőgarnitúra 10 ezerért

A tárgyakért felszámolt raktározási díj egyébként azok méretének függvényében változik. Így volt lehetséges, hogy én a porcelánkutyáért és a robotzsaruért összesen csak 600 forintot fizettem, de aki inkább egy székre vagy kis szekrényre vágyik, az itt ezt potom ezer forintért beszerezheti, sőt egy komplett ülőgarnitúra ára is csupán 10 ezer forint. Mindössze 500 forintért gyerekjátékokhoz, közepes táskákhoz, társasjátékokhoz vagy esetleg  kisebb vázákhoz is hozzájuthat az élelmes és környezettudatos vásárló.

Ezzel a környezettudatosság szempontjából fontos újrahasználatra hívjuk fel a figyelmet, hiszen az újrahasználat azt a célt szolgálja, hogy a megunt tárgyak ne az utcára kerüljenek ki lomként, és ezáltal hulladékként végezzék, hanem hozzák be hozzánk és ezzel tegyék lehetővé, hogy más még használhassa ezeket a tárgyakat egy kisebb felújítás után – magyarázta  a csoportvezető, aki azt is elmondta, hogy ennél azért sokkal többet nyújt ez a központ.

Gyerekeknek tanítják a környezettudatosságot

– A központban foglalkozunk környezetvédelmi oktatással, szemléletformálással is, ami azt jelenti, hogy kapcsolatban vagyunk fővárosi nevelési-oktatási intézményekkel, így napi rendszerességgel járunk óvodákba, iskolába ahol pedagógiai módszerekkel, az életkori sajátosságokat figyelembe véve próbáljuk felhívni a gyerekek figyelmét a környezettudatos gondolkodásra – árulta el Orendi Éva. A központban is fogadnak csoportokat: makettekkel, játékokkal, előadásokkal és foglalkozásokkal várják nemcsak a gyerekeket, de a felnőtteket is.

– Nagyon bízunk a „megtérőkben” is, ezért mindig nagyon örülünk azoknak a felnőtteknek, akik ellátogatnak hozzánk, de alapvetően a most felcseperedő generáció a záloga a környezettudatos szemlélet megteremtésének, ezért nagyon fontosnak tartunk minden percet, amit itt töltenek a gyerekek. Már több mint 10 éve foglalkozunk környezettudatos szemléletformálással, és a változás a felnövő generációknál kézzel fogható – mesélte a szakember, aki azt is elárulta, hogy egyre nyitottabbak a cégek, szervezetek is, akik érdeklődéssel és nyitottsággal vesznek részt ezeken a programokon.

Tegyük fel a kérdést: mire jó még?

Éva elárulta azt is, hogy egyre nyitottabbak a cégek is, érdeklődéssel vesznek részt a programokon.

Ahogyan nyert ügyem volt kolléganőmnél nekem is. Szerénytelenség nélkül állíthatom, tarolt a porcelánspániel, ami ma már az asztala dísze egy kicsit továbbgondolva, és méltán bizonyítva azt, hogy az, amit valaki már megunt, még csempészhet egy kis örömöt valaki más életébe.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek