Aktuális

Ezekre figyeljen öt évvel a nyugdíjba vonulása előtt

Bors

Létrehozva: 2021.07.29.

A Bors összegyűjtött pár praktikus tanácsot, melyet érdemes megfogadni, ha öt év múlva megy nyugdíjba.

A jelenleg érvényben lévő jogszabályok részletesen előírják a nemzeti, illetve a nemzetközi (ha Magyarországon kívül – az igénylő – másik országban is szerzett szolgálati időt), saját jogú és hozzátartozói nyugdíjigény elbírálási folyamatát.

A jogszabályok szövevényes hálója, és a minden napi felületes hírek bonyolultnak és átláthatatlannak tűnnek, a nyugdíjhoz közel álló átlag állampolgár számára.

Ezért gyakran merülnek fel az alábbi kérdések, a nyugdíjba készülő állampolgárokban. mire vagyok jogosult? Mikortól tudom igényelni az ellátást? Mi a legkedvezőbb nyugdíjba vonulási időpont számomra? Mennyi lesz a nyugdíjam?

Hogyan készüljünk fel?

Amennyiben az igénylő rendelkezik, adategyeztető határozattal úgy előzetesen ki lehet számolni a várható nyugdíj összegét. Így felkészülten várja a nyugdíj igénylés idejét.

A szolgálati időt, illetve kereseti adatokat (1988. január 01-től) minden esetben eredeti vagy hitelesített formátumú (munkáltató által lebélyegzett és aláírt) dokumentumokkal, vagy igazolásokkal kell igazolni.

Amennyiben nem történt meg a szolgálati évek összeszámolása, úgy (sok-sok igazolással, Munkakönyvvel, Társadalombiztosítási igazolvánnyal, stb.,) együtt kell előterjeszteni a pontosan kitöltött több oldalas nyugdíjigény bejelentő lapot!

Amennyiben a nyugdíjigény bejelentő lap hiányosan kerül leadásra, úgy az igény elbírás elhúzódhat, például: adatpótlás miatt, más szerv pl.: NAV megkeresése miatt.

Fontos, minden szolgálati idő, illetve kereseti adat bizonyítása az igénylőt terheli!

Ezért javasoljuk, hogy kortól és nemtől függetlenül mindenki őrizze meg a munkáltatójától átvett igazolásait!

Lépcsőzetes ügyintézés

Magyarországon, minden típusú nyugdíj (sajátjogú, hazai –nemzetközi, illetve ha valakinek a jogán igényel hozzátartozói ellátást), kizárólag a szolgálati idő megállapítását következően történhet. A szolgálati idő és kereseti adatokat a hivatal adategyeztető határozatba foglalja.

Ez nem csak a nyugdíjhoz közel álló korosztályt érinti, mert egy baleset következtében elhunyt után a vér szerinti hozzátartozók is igényelhetnek ellátást (özvegyi nyugdíj, árva ellátás, szülői nyugdíj, stb.).

A nyugdíj elbíráló szerv a hatáskörébe tartozó igényt az átvételtől számítva 60 naptári napon belül bírálja el, és erről minden esetben határozatot hoz.

A nyugdíj megállapító határozatot a hivatal postai vagy elektronikus úton továbbítja az igénylő részére. A határozat kézhezvétele után kérheti az érintett a határozat kiegészítő részét képező kereseti adatokat tartalmazó mellékleteket.

Ebből lehet ugyanis megállapítani, hogy 1988-tól a nyugdíjba vonulásig milyen nyugdíjjárulék köteles jövedelmeket képezték a megállapított nyugdíj alapját.

Két lehetőség van

Az első, hogy az igénylő a kézbesítést követően 15 napon belül visszavonhatja az igényét, amennyiben nem ért egyet a határozatban szereplő nyugdíj összegével.

A második pedig 30 napon belül keresetlevelet terjeszthet elő, amelyet a lakhely szerint illetékes törvényszék bírál majd el.

A nyugdíjat igénylők sok esetben itt megakadnak, hiszen nem látják át a kereseti adatokat tartalmazó mellékleteket és nem tudják mit és hogyan kell ellenőrizni.

Kérjen segítséget

Érdemes szakembert felkeresni, aki személyes szaktanácsadás keretében tájékoztatja:

– az önre vonatkozó igénylési időpontról;

– előszámítások alapján a várható nyugdíj összegéről;

– napra pontosan a megszerzett szolgálati idejéről;

– a nyugdíjigényhez szükséges munkáltatói igazolásokról;

– szakszerűen kitöltik együtt a nyugdíjigény bejelentő lapot, szükség esetén a pótlapokkal együtt.

Elsődleges, hogy nyugdíjigénynél (ha nem került sor előzetes szolgálati idő megállapításra a hivatal által kiállított határozatban), egy munkával eltöltött élet éveiről, azaz biztosítási jogviszonyairól kell nyilatkozni.

* * *

Ha nyugdíjba vonulással kapcsolatos kérdése van, vagy szeretné tudni, hogy mekkora összegű nyugdíjra számíthat, kérje szakember segítségét!

Szatmáry Tünde Katalin

www.ugyintezesazonnal.hu

Tel.: +36-30/825-5476

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek