Aktuális

Utazás külföldre: Ön tudja, mi lehet a poggyászban?

Bors

Létrehozva: 2021.07.08.

Nyaraláskor, utazáskor rengeteg mindennek kell megfelelnünk. Nem is gondolnánk, hogy mennyi teendőnk lehet indulás előtt vagy az országhatáron.

Utazás külföldre: Ön tudja, mi lehet a poggyászban?

Mielőtt vakációzni indulunk külföldre, felmerül a kérdés: mit pakolhatunk a bőröndbe, mennyi váltópénzt, milyen termékeket – cigarettát, alkoholt, gyógyszert, esetleg élelmiszert – lehet kivinni és az országba behozni. Kell-e engedély, ha magunkkal visszük házi kedvencünket?

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal összegyűjtötte a legfontosabb információkat, amelyek birtokában sok kellemetlenségtől és pluszköltségtől óvhatjuk meg magunkat.

Unión kívül vagy belül?

Legelőször nézzük meg, hogy a kiszemelt úti cél az Európai Unió határain belül van-e vagy sem. Az unión kívüli utazásokra ugyanis mások a szabályok. Az EU-ban saját magunknak vagy családtagjaink, barátaink számára vásárolt termékekre – gondoljunk például a kis ajándéktárgyakra – nincs korlátozás.

Vannak viszont olyan dolgok – például gyógyszerek, vadászfegyverek, alkohol és dohánytermékek – amelyek kivitele-behozatala korlátozott vagy engedélyhez kötött.

Igazolás a gyógyszerhez

Ha folyamatosan gyógyszert szedünk valamilyen betegségre – például pollenallergiára – érdemes kérnünk a háziorvostól olyan igazolást, ami tanúsítja azt, hogy szükségünk van a tablettákra. Fontos megjegyezni, hogy csak az orvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetünk magunkkal az utazásra.

Útlevél az állatnak

Magunkkal vinnénk házi kedvencünket? Ez is lehetséges! Az unión belül kisállat csak olyan útlevéllel szállítható, amit a gazdi lakóhelyéhez tartozó illetékes állatorvos állít ki.

Engedélyhez kötött az egzotikus ajándék

Mi történik akkor, amikor valamilyen vadtrófeát vagy speciális ajándékot szeretnénk hazahozni? A veszélyeztetett vadon élő állatok, növények egyedei és a belőlük készült termékek behozatala és kivitele egyaránt tilos, vagy engedélyhez kötött.

Egzotikus utakról hazahozni kívánt elefántcsont, teknőspáncél és más bőrtermékek engedély nélküli behozataláért nemcsak természetvédelmi bírság, hanem akár 3 év börtön is kiszabható!

Sör, bor, cigi: határozott mennyiségben

Mivel ezek alapvetően jövedéki terméknek számítanak, itt is azt kell néznünk, hogy az unión belülről vagy kívülről történik-e a szállítás. Az EU-ban minden jövedéki termékből meghatároztak kereskedelmi mennyiséget: ez alatt szabadon hozhatunk-vihetünk alkoholt vagy cigarettát.

Az unión belülről 800 szál cigi, 200 szál szivar, 110 liter sör, 90 liter bor és pezsgő hozható be maximum, efelett engedélyköteles a behozatal.

Az unión kívülről Magyarországra légi úton 200 szál – egyéb módon 40 szál cigarettát, 16 liter sört és 4 liter bort hozhatunk be legálisan.

Ezeken felül másféle árukat légi úton 430 euróig, más módon 300 euróig hozhatunk vám- és adómentesen. 15 év alatti utasoknál az értékhatár 150 euró.

Ha unión kívülre utazunk, nézzünk utána, hogy a célországban milyen szabályokat kell betartani – előfordulhat, hogy az itthonról vitt termékekre a nyaralás helyén adót vagy vámot kell fizetnünk. Ezekről az adott ország magyarországi diplomáciai képviselete ad részletes felvilágosítást.

A sok pénzt be kell jelenteni

Készpénz esetében a 10 ezer eurót (kb. 3,5 millió forint) elérő vagy meghaladó összeg behozatalát és kivitelét – akkor is, ha ez különböző pénznemekből áll össze – írásban be kell jelenteni annál a vámhatóságnál, ahol az unió területére belépünk, vagy ahonnan arról kilépünk.

Az értékpapírok – részvény, kötvény – és az utazási csekk mellett idén nyártól már a minimum 90 százalék aranytartalmú érmék, és a legalább 99,5 százalékos tisztaságú aranyrudak, -rögök is beszámítanak ebbe az értékhatárba.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek