Aktuális

A Bors utánajárt: nyugodtan fegyelmezze meg más gyerekét is a játszótéren!

Bors

Létrehozva: 2021.08.06.

A játszótéren, de a strandon is adódhat olyan konfliktus, ami a gyerekek között játszódik le. Milyen íratlan szabályok, szokások vonatkoznak erre? Utánajártunk, mit javasol a gyermekpszichológus.

A Bors utánajárt: nyugodtan fegyelmezze meg más gyerekét is a játszótéren!

Forrás: Shutterstock

Játszani egyedül sosem jó, ezért szinte biztos, hogy másokkal is összefutunk, ha levisszük a lurkókat a játszótérre vagy a strandra. Ekkor pedig óhatatlan, hogy ne történjen olyan, ami miatt akár a gyerekek, akár a szülők valamilyen védekezésre kényszerülnek.

A kicsiknél résen kell lenni

Bojti Andrea gyermekpszichológus a Bors kérdésére elmondta: a kisebbek még ösztönösen cselekednek.

– Az 1-3 éves gyerekek nem tudják maguktól megoldani a konfliktusokat, mert ők még ösztönösen működnek. Például, ha a gyermekünk homokot szór a másik játszópajtásra, akkor nekünk kell odamenni és elvenni a lapátot – részletezte a pszichológus.

– A szülőknek nem szabad levenni a szemüket a gyermekekről, intenzíven ott kell lenniük. A legfontosabb, hogy ha konfliktus adódik, szedjük szét a gyerekeket, és helyezzük őket biztonságba, ahol meg tudnak nyugodni. Fontos, hogy ne szégyellje magát a szülő: az ilyen viselkedés egyszerűen életkori sajátosság – magyarázta Bojti Andrea.

Észérvekkel magyarázzon

Négy éves kor felett már tudatosabbak a gyerekek.

– Ebben a korban talán még gyakrabban vesznek össze a kicsik. Például egy egyszerű fogócskánál, amikor azon vitatkoznak, hogy megfogta-e a másikat. Ilyenkor már rájuk lehet hagyni a konfliktusokat, hogy oldják meg egymás között. Persze, ha verekedni kezdenek, rögtön közbe kell lépni és szét kell választani őket – mondta a gyermekpszichológus.

Bojti Andrea leszögezte: minden életkorban fontos, hogy elmagyarázzuk a gyerekeknek, miért akadályozzuk meg a cselekedetüket.

Észérvek mentén hassunk a kicsire. Győzzük meg arról, miért volt helytelen az, amit tett. Magyarázzuk el neki az ő nyelvezetén, ilyen esetekben hogyan kell viselkedni

– javasolja a szakember.

Ne kínálgassa a gyerek játékát

A gyermekpszichológus további, gyakran előforduló esetekre is felhívta a figyelmet.

– Sokszor megtörténik az, hogy a szülő saját játékot visz ki a strandra, játszótérre. Ez ott az íratlan szabályok szerint közössé válik, így természetes, hogy a többi gyermek is szemet vet a másik játékára. Ilyenkor a szülők megpróbálnak jófejek lenni, és a kicsi helyett felajánlják a játékot a másik számára, ez azonban helytelen magatartás. A kisgyerekeknél ugyanis rendkívül fontos a saját tulajdon, ezért nem érdemes ilyen ajánlatot tenni mások felé – magyarázta a szakértő.

– Ha átmenetileg magukra hagyják a gyermeket a játszótéren, akkor van egyfajta összetartás a szülők között: fél szemük ott van a másikon is. Ilyenkor, ha a lurkó veszélyezteti a saját vagy mások testi épségét, nyugodtan szóljunk rá. Ebből ritkán adódik konfliktus. Ugyanakkor ha tartósan távol van a szülő, és a nyakunkon marad a gyerek, figyelmeztessük a felnőttet is arra, hogy ez nem normális viselkedés a részéről – mondta Bojti Andrea.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek