Aktuális

Allergia vagy delta variáns? Ezekből a jelekből ismerheti fel

Dózsa Gabriella

Létrehozva: 2021.08.10.

Miközben naponta nő világszerte a deltával regisztrált megbetegedések száma, tombol az allergiaszezon is. Megtévesztésig hasonló tüneteket produkálnak, ezért nagyon vigyázni kell.

Allergia vagy delta variáns? Ezekből a jelekből ismerheti fel

Megegyeznek a tünetek

Egész Európában és hazánkban is már az új koronavírus delta vírusvariánsa terjed leginkább. Ezt a – korábban indiainak nevezett – vírusmutánst tavaly decemberben azonosították, majd idén márciusban minősítették kiemelt kockázatúnak. Fertőzőbb, gyorsabban terjed, mint az eredeti vírus, és azért különösen veszélyes, mert az eddig megismertektől teljesen más tüneteket okoz.

A delta lappangási ideje átlagosan 4 nap.

Tehát rövidebb, mint a vadvírusé, vagy mint az alfa, vagyis brit mutánsé, amelynek átlagosan 6 nap a lappangási ideje. De abban is más, hogy megfertőzött emberek vírus­ürítésének mértéke is sokkal magasabb. Ez a két tényező is az oka annak, hogy a delta variáns a korábbi klasszikus vírussal és annak mutációival szemben 60%-kal fertőzőképesebb és gyorsabban terjed.

A delta variáns az eredeti, vuhanitól eltérő tüneteket okozhat, és a tünetei is némiképp módosulhatnak

– kezdte a Borsnak dr. Kecskés Gabriella allergológus.

Az eddigi ismeretek szerint a delta mutáció az allergiával tényleg szinte teljesen megegyező tüneteket okoz. Mint például a tüsszögés, orrfolyás, torokfájás, torokkaparás. De jellemző mindkettőre a szemet érintő irritáció, kipirosodás, duzzanat, esetleg váladékozás megjelenése is. De van három ismertetőjegye, ami csak a deltára jellemző: ez a fejfájás, a láz és a levertség. Bár soha ne mondd, hogy soha, de az allergiásokra ez szinte egyáltalán nem jellemző. Ennek ellenére ha valaki a mindkettőre jellemző tünetet produkálja, akkor rövid úton ki kell deríteni, hogy mivel áll szemben az illető, mert bár a kórismék hasonlóak, kezelésük teljesen más!

Az oltatlanok között szed áldozatokat

Ha valaki észleli magán a tüneteket, akkor értesítse a háziorvosát, és teszteltesse magát, valamint ne menjen közösségbe – javasolja az allergológus, mert vannak, akiknél életveszélyes állapotot okozhat a delta. A legnagyobb veszélyben továbbra is azok vannak, akik valamilyen krónikus alapbetegségben szenvednek: magas vérnyomás, szív- és érrendszeri be­tegség, cukorbetegség, májbetegség, légzőszervi betegség, daganatos betegség. Szintén nagy veszélyben vannak az oltatlanok is. Az új koronavírus több mint másfél éve életünk része, látható, hogy gyor­san változik, és egyre veszélyesebb mutációk terjednek el. Min­den esetben a védőoltás a meg­oldás.

Nagyon jó dolog a harmadik oltás, de azt tudni kell, hogy az oltatlanok számát nem csökkenti, márpedig a vírus közülük fog áldozatokat szedni – mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológusa a Borsnak.

Most még kevés delta variánssal fertőzöttet kezelünk, de ahogy terjed ez a mutáció, egyre többen fognak kórházba vagy akár intenzív osztályra kerülni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek