Aktuális

Újraéled a lakásmaffia? Százezrekért szereznek meg vagyonokat érő lakást

Bors

Létrehozva: 2021.08.03.

A Ripost7 munkatársa felhívta azt a telefonszámot, amin eltartási szerződést hirdetnek idős egyedülállóknak. Mint a lap elsőként beszámolt róla, Óbudán gyanús körülmények között hunytak el idősek, akikkel korábban eltartási szerződést kötöttek vagy lakottan megvették a lakásukat. A rendőrség is vizsgálódik.

Forrás: Ripost

Óriási lavinát indított el egy óbudai társasház liftjébe kikerült plakát, amely arra figyelmeztet, hogy a környéken már többen elhunytak, miután eltartási szerződést kötöttek vagy lakottan eladták a lakásukat. Az esetről a Ripost7 számolt be először. A plakátot kiragasztó Tilly László, az 5. Számú Óbudai Lakásszövetkezet elnöke a lapnak elmondta, hogy ő több ilyen esetről is tud az elmúlt évekből, ezért tartotta kötelességének, hogy figyelmeztesse a lakókat.

Attól függ, hány éves a néni

Óbudán ugyanakkor olyan szórólapokkal is találkozni, amelyeket más társasházak postaládáiba dobtak be, és eltartási szerződést ajánlanak idős embereknek. A Ripost7 munkatársa fiktív történettel hívta fel a megadott telefonszámot. Egy férfi jelentkezett, akinek munkatársunk elmondta: egy Kerék utcai ismerősétől kapta a telefonszámot, mert hamarosan külföldre költözik, és aggódik a szomszéd néni miatt, akinek eddig ő segített.

Szeretnék tájékozódni a lehetőségekről

– mondta a lap munkatársa. A férfi először az iránt érdeklődött, hogy a néni a saját tulajdonú ingatlanában lakik-e.

Nekem nincs lakhatási problémám, nem akarok odaköltözni. A néni nyugodtan lakjon a lakásában, ameddig él. Ilyen megoldásban gondolkodom én – igyekezett mindjárt megnyugtatni.  – Többféle konstrukció van, kaphat egy összeget, és mint haszonélvező marad a lakásban, de havi életjáradékot is kaphat.

Az összegről azt mondta: megegyezés kérdése, attól függ, milyen idős a hölgy és milyen az ingatlan. Azt mondta neki az újságíró, hogy körülbelül 30 millió forintot ér a lakás, és a néni 87 éves. Erre felajánlotta, hogy adott esetben ápolót is tudnak biztosítani.

Legyengülnek, betegek lesznek, és akkor szükség lesz rá – mondta tapasztaltan, majd személyes találkozóra hívta a lap munkatársát.

Egy kis pénz mindenkinek jól jön

Pár nap múlva a találkozón rögtön a lényegre tért.

Akkor elmondom, mire vagyunk képesek, mert a barátnőmmel szeretnénk ezt a projektet megvalósítani, és hátha megfelel – mondta.

Nem nekem, hanem a néninek kell, hogy megfeleljen

– hűtötte le a Ripost7 munkatársa.

De ön ismeri a hölgyet, és lehet, hogy tud hatással lenni rá. Az egyösszegű helyett inkább havi fix összeget tudnánk fizetni. Ami egyösszegű, az a közvetítői jutalék, önnek – kecsegtetett. – Egy kis pénz mindenkinek jól jön – tette hozzá, majd a tiltakozás ellenére tovább erősködött: – Azt gondolom, hogy ez jár. Fogadja el! A hölgy maradhat a lakásában, lakásproblémánk nincs, de azért szeretnénk ingatlant, ilyen módon. Nem fogjuk őt zavarni egyáltalán.

„Nem ez az első, de nem is a sokadik”

Arra a kérdésre, milyen havi életjáradékot tudna biztosítani a 30 milliós ingatlanért, azt válaszolta:

100 ezer forintot tudnánk adni, közjegyzői szerződéssel. Ez úgy néz ki, hogy kötünk egy szerződést, a néni átruházza a lakását, és ő cserébe kap havi 100 ezer forintot, erről írunk közjegyzői papírt.

Megnyugtatásként hozzátette: a közjegyzői papír erősebb, mint az ügyvédi szerződés. Aztán viszszatért a jutalék kérdésére:

Mivel az érdekeinket képviseli, ne tegye ingyen. Ismeretlenként eltartási szerződést kötni sokkal nehezebb, mint ha egy ismerős győzi meg az idős hölgyet arról, hogy ez számára milyen nagyszerű lesz.

Az én lakásom, ahol most lakom, ugyanígy lett. De nem ipari jelleggel csináljuk mi ezt, nekem ez bejött, gondoltam, megpróbálunk még egyet. Nem ez lesz az első, de nem is a sokadik – válaszolta diplomatikusan, amikor arról kérdezte az újságíró, mekkora gyakorlata van az ilyesmiben.

Azzal váltunk el, hogy beszélünk a hölggyel, és gondolkodunk rajta. Később még egyszer felhívtuk, megkérdeztük, mekkora közvetítői díjra gondolt. Azt válaszolta, félmillió forintra, amit Revoluton keresztül utalna, mert, mint mondta, arra nem lát rá a NAV.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek