Aktuális

6 milliárdot mosott tisztára az ügyvéd

Bors

Létrehozva: 2021.09.06.

Bankjogászból előbb pénzmosó, majd lebukása és szabadulása után a hatóságok tanácsadója lett. Kenneth Rijock tényleg nem mindennapi karrier­ívet írt le.

Forrás: Shutterstock

Kenneth Rijock, a mindig elegáns és megfontolt ügyvéd tíz évig bűnözőként élt, de végül csak két évet kellett börtönben töltenie, mert inkább vállalta, hogy a jövőben az ő segítségével buktassák le a 
rosszfiúkat.

Anguilla, a csempészek paradicsoma

Miután Keneth elvált a feleségétől és elköltözött Miami belvárosából, egy spanyol tanárnál, Andrénél húzta meg magát. Akiről gyorsan kiderült, hogy a kubai és kolumbiai kábítószercsem­pészek és az Észak-Amerikát droggal ellátó forgalmazók embere. Az ő kapcsolata volt Ed Becker, egy hollywoodi producer fia, aki először kérte meg az ügyvédet, hogy mossa tisztára a kokainból származó hatmillió dollárját.
– Egy ügyvéd számára az adóparadicsomnak számító Anguil­lában pénzmosásokat lebonyolítani nemcsak karriergyilkosság, hanem egyben annak a kockázata is, hogy 15 évre börtönbe kerül – mesélte el Rijock. – De ez a nyolcvanas évek volt, amikor sokan úgy tekintettek a kábítószer-kereskedelemre, mint egy áldozat nélküli bűncselekményre, na és hogy amikor a kormány megpróbálja visszaszorítani ezt a virágzó iparágat, megsérti a jogunkat, hogy úgy éljük az éle­tünket, ahogy szeretnénk.

Még rendőr barátnőjét is megvezette

Rijock egy rokonán keresztül ismerkedett meg Henry Jacksonnal, aki Anguillában a kormány tanácsadója volt, és persze korrupt, így jó pénzért bármit elintézett. Így megnyílt az út a pénzmosáshoz. A drogdílerek pénzét Miamiból a karibi térségbe csempészte, hogy ott nem létező cégeken átfolyatva, amelyeket ő jegyzett be, tisztára mossa.
– Amikor elterjedt a híre a sikeres ügyletnek, hamarosan rengeteg új „ügyfél” keresett meg hasonló kéréssel. Olyan kapós lettem, hogy kétheten­te utaztam Anguillába – val­lotta be.
Hogy mennyire pörgött az üzlet, jól bizonyítja, hogy végül 200 millió dollárt (6 milliárd Ft) mosott tisztára. Ráadásul mindezt úgy, hogy új barátnője épp rendőrként dolgozott, és sejtelme sem volt Kenneth piszkos ügyeiről.

Ellene tanúskodtak a régi ügyfelek

Egyre nagyobb adrenalinlöketet jelentettek számára ezek az utak, ám igazán csak akkor ijedt meg, amikor kiderült, hogy közvetve Pablo Escobar kolumbiai drogbáró és az amerikai olasz maffiózó, Joseph Bonnano is az ügyfelei közé tartozik. De már nem volt visszaút. S amint azt várni lehetett, végül jött a lebukás, és kártyavárként omlott össze a szépen felépített pénzmosó-üzlet.
Bár több mint száz készpénzcsempészést hajtottam végre a karibi térségbe, végül csak azért tudtak elítélni, mert néhány régi kliensem, köztük Becker, ellenem tanúskodott, hogy ezzel is csökkentse a saját büntetését. Így négy év börtönt kaptam, de csak kettőt kellett leülnöm, mert segítettem a hatóságoknak más pénzmosók lebuktatásában.

Szabadulása után Rijock a DEA, azaz a szövetségi Kábítószerellenes Hivatal szakértője lett, aki előadásokat is tart a bűnözői módszerekről. Emellett blogot vezet, követői nagy örömére. S megírta életrajzi könyvét, a magyarul is megjelent A mosodást, amelyben végig­követhető az az elképesztő út, amit bejárt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek