<p>Hazánk csak pár országgal együtt kapott zöld besorolást az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtól. Budapesten rosszabb a helyzet, mint az ország többi pontján.</p>
A világon 224 272 830 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, míg a halálos áldozatok száma 4 624 882 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adatai szerint. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a koronavírusnak az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, több, mint 40,9 millió fő. Joe Biden ezért felvette a kesztyűt a koronavírussal szemben és szigorított. Az oltakozási kedv nagyon lecsökkent, ezért az elnök előírta, hogy a hivatalokban és a 100 főt meghaladó létszámú cégekben a dolgozók számára kötelező az oltás.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) heti térképén jól látszik: Magyarország zöld színt kapott, vagyis a koronavírus szempontjából legkedvezőbb zöld kategóriában van, ám ezt a főváros, Budapest nem mondhatja el magáról, ugyanis egy lépcsővel feljebb, narancssárgára ugrott.
A koronavirus.gov.hu oldalon is megjelenő számok alapján négy kategóriába osztja az ECDC a különböző régiókat: zöld, narancssárga, piros, vagy sötétpiros.
Zöld akkor lesz egy ország, hogy a kéthetes átlagban 100 ezer lakosra kevesebb, mint 50 új fertőzött jut, és az elvégzett pozitív tesztek aránya kevesebb, mint 4%, vagy ha 100 ezer lakosra kevesebb, mint 75 új fertőzött jut, és a pozitív tesztek aránya kevesebb, mint 1%.
Prof. dr. Tóth Sándor virológus a Borsnak azt mondta: a járványhelyzet javulására nem számíthatunk.
– A romló tendencia oka az, hogy a járvány felfutó ágba került, napról napra erősödik. Egyre többen fertőződnek meg – kezdte a virológus, aki szerint a magas átoltottság ellenére is vissza kellene hozni néhány védelmi intézkedést.
A legfontosabb lenne a zárt helyeken történő maszkviselés újbóli bevezetése, az összejövetelek korlátozása, a kézmosás, illetve a fertőtlenítés népszerűsítése.
Ugyanakkor hozzá kell tennem, hogy az oltás a fertőzés terjedésén nem fog segíteni, mert nem nyúlt védelmet az orrnyálkahártyán. Ugyanúgy több fertőzött lesz, de az oltottak tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel vészelik át a betegséget – magyarázta a professzor, aki tanácsot is adott az egyéni védekezéshez.
– Van néhány olyan forgalomban lévő patikai készítmény, amellyel egyénileg védekezhetünk a fertőzés ellen. Ezek olyan orrspray-k, amelyek vagy vírusellenes hatással rendelkeznek, vagy védelmet nyújtanak az orrnyálkahártyán, és megakadályozzák, hogy a vírus hozzáférjen a sejtekhez. Ezek többsége vényköteles, tehát fel kell keresni a háziorvost – javasolta Tóth Sándor.