A kutatók szerint a kígyóméreg megakadályozza, hogy a koronavírus reprodukálódhasson a sejtekben.
Forrás: Pexels
A Molecules tudományos szaklap szerint a Brazíliában honos gödrösviperafaj mérgének egy molekulája 75 százalékban megakadályozta az új típusú koronavírus szaporodását a majomsejtekben – írja a HVG. A tanulmány szerint ez lehet az első lépés afelé, hogy megalkossanak egy olyan gyógyszert, ami hatékony lehet a koronavírus elleni harcban.
Kimutattuk, hogy a méreg egy komponense a vírus egy nagyon fontos fehérjéjét iktatja ki
– mondta el Rafael Guido, a Sao Pauló-i Egyetem professzora, a tanulmány egyik szerzője, aki elmagyarázta, hogy a molekula valójában azt akadályozza meg, hogy a vírus szaporodni tudjon.
Az antibakteriális tulajdonságai miatt már ismert peptid előállítható laboratóriumban, mesterséges úton, tehát nem kell a viperát se befogni, se tenyészteni
– magyarázta a szakember, így meggátolható az is, hogy a helyiek elkezdjék tömegesen levadászni az érintett kígyófajt.
Hozzátették, hogy a kísérlet következő lépcsőfokán a méreg különböző dózisainak hatásosságát mérik majd, ezen kívül azt kutatják, hogy képes-e a vírus sejtekbe hatolását megakadályozni. Az embereken végzett kísérletek még váratnak magukra, de a tudosók remélik, hogy hamarosan emberi sejteken is tesztelhetik a készítményt.