Kezdetét vette az ingyenes esélyegyenlőségi rendezvénysorozat a Városligetben.
Forrás: Városliget Zrt.
A Millennium Háza, a Bethesda Gyermekkórház, a Vakok Iskolája, a Mozgásjavító EGYMI és a KórházSuli Alapítvány közreműködésével megvalósuló kétnapos programsorozat célja, hogy interaktív foglalkozásokon keresztül bemutassa és felhívja figyelmet azokra a kihívásokra, amelyekkel a fogyatékkal élőknek meg kell küzdeni a mindennapjaik során, ezzel is segítve az elfogadásukat, társadalmi integrációjukat.
A program első, szakmai napja az iskolás osztályoknak és pedagógusoknak szól, míg a második napon az érintett, illetve a téma iránt érdeklődő családokat várják a szervezők.
Akkor tudunk elfogadó és befogadó társadalmat építeni, ha mindenki megteszi és hozzáteszi a magáét
– hívta fel a figyelmet Fülöp Attila, az emberi erőforrások minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára a „Tégy egy lépést!” esélyegyenlőségi napok rendezvénysorozat megnyitóján.
A politikus elsőként köszönetet mondott a programsorozat kezdeményezőjének, a Millenium Házának, a Városliget Zrt.-nek, valamint a többi közreműködőnek is, amiért megmutatják, attól, hogy valaki fogyatékossággal él, ugyanolyan természetes tagja a nemzetnek és ugyanolyan értékei vannak. Szavai szerint ha az elkövetkezendő két napban néhány száz diáknak sikerül élményként átadni ezt azt üzentet, akkor már nagyon sokat tettek egy befogadó társadalom kialakításához.
A kormány részéről pedig szintén abban elkötelezettek, hogy az ép és fogyatékossággal élők ugyanúgy megtalálják a helyüket és a céljaikat
– tette hozzá.
A rendezvénysorozat sajtótájékoztatóján a Városliget Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta: nagy örömükre szolgál, hogy a Városliget adhat otthont egy ilyen kiemelten fontos társadalmi üzenetet közvetítő eseménynek. Gyorgyevics Benedek felidézte, már a Liget megújításának kezdetén alapvető szempont volt az egyenlő hozzáférés garantálása, különösen azért, mivel a Városligetben számtalan fogyatékkal élő szervezet található.Amikor még nem is tudtuk pontosan, hogy milyen közösségi és kulturális terek fognak megújulni a Városligetben, egyben biztosak voltunk: olyan, közösségi, kulturális és rekreációs központot és közparkot szeretnénk létrehozni, ami mindenki számára elérhető, és egyaránt hozzáférhető.
- fogalmazott.
Annak érdekében – folytatta –, hogy a beruházás minden pontját ezen alapelv szerint tervezzék és valósítsák meg, kiterjedt társadalmi egyeztetéseket folytattak tizenhárom, fogyatékossággal élőket képviselő civil szervezettel, akik javaslatai alapján létrejött a Liget Budapest Projekt átfogó akadálymentesítési koncepciója.
– A Liget-projekt keretében szimbolikusan az egyik első átadott intézménnyel, a felújított Vakok kertjével, a Városligeti Nagyjátszótérrel és Sportcentrummal mára egy sokkal jobban és könnyebben használható hellyé tudtuk változtatni a Ligetet a fogyatékossággal élők számára, és hamarosan további fejlesztésekkel készülünk a számukra – zárta szavait a vezérigazgató.
Pénteken különböző programokkal várják az érdeklődőket, akik megismerkedhetnek a Braille írás alapjaival, vagy megtudhatják milyen kerekesszékben kosárlabdázni, valamint egy betegség következményeivel együtt élni.
Mindezekkel párhuzamosan a Millennium Házában a pedagógusokat szakmai módszertani előadások várják. Október 9-én, szombaton a családok kerülnek fókuszba, ahol a programok immáron egy helyszínen, a Millennium Házában és a köré kitelepülő intézmények pavilonjaiban zajlanak majd. Az intézmények szakmai vezetésével rendezett érzékenyítő és segítő programok mellett hat előadóművész előadásában koncertek, mese- és bábelőadások lesznek láthatóak, az alkotó kedvűeket művészeti workshop várja. Emellett lesznek kerekasztal-beszélgetések gyógyult fiatalokkal, valamint tárlatvezetések is.
A városligeti esélyegyenlőségi napok programjain a részvétel ingyenes.