<p>Számítani kell arra, hogy velünk marad a koronavírus, de lehet, hogy szezonális vírussá fog gyengülni. Ezt viszont nagyban befolyásolja az oltottság, az oltás kérdése – magyarázta Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológus professzora.</p>
Forrás: Pixabay
Egy nemrég megjelent amerikai tanulmány szerint november végén tetőzhet a koronavírus-járvány negyedik hulláma hazánkban. Az Egészségügyi Mérési és Értékelési Intézet matematikusai szerint ekkor napi 25 ezer új fertőzöttet és 158 haláleset regisztrálhatnak a legsúlyosabb napokon. Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológus professzora az ATV-nek azt mondta: szerinte gyengébb lesz a negyedik hullám, mint azt az amerikai matematikusok számolják.
– Itthon magasnak mondható a nagyjából 65%-os átoltottság, ezért nem lesz olyan durva a negyedik hullám, mint például Romániában, ahol harmadakkora az átoltottság, mint nálunk – magyarázta a szakember, hozzátéve, folyamatosan monitorozzák a delta variánst.
– Folyamatban van a fertőzöttek és a vírus vizsgálata is. Megfelelő számú beteg részletes vizsgálata után lehet kijelenteni, hogy
Jakab Ferenc arról is beszélt, folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket, amikkel hatékonyan gyógyíthatják a fertőzést.
– Tény, hogy több cég végez kutatásokat és teszteket. Jelenleg azt lehet mondani, hogy 100 százalékban ható gyógyszer vagy terápia nem áll rendelkezésre. Nagyon sok gyógyszer és hatóanyag tesztelése folyik szerte a világban, ezért biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb meglesz a hatékony terápia, ami most még nincs – ismertette a professzor.
A virológus szomorú hírrel is szolgált, véleménye szerint ugyanis a koronavírus egyhamar nem fog eltűnni.
– Sajnos meg kell tanulnunk együtt élni vele, mert eltűnni biztos, hogy nem fog. Arra ugyan van esély, hogy szezonális vírussá gyengül a Covid, de ennek a valószínűsége is megkérdőjelezhető – mondta a szakértő. Jakab Ferenc azt is kiemelte: a jövőben újabb fertőzési hullámok is jöhetnek.
– Nagy valószínűséggel nem a negyedik hullám lesz az utolsó. Ameddig ugyanis a vírus körforgásban van, amíg sokszorozódik, addig létrejöhetnek további mutációk. Ezért
nagyon fontos az oltás és az átoltottság kérdése, mert ez kell ahhoz, hogy megállítsuk a vírus terjedését
– hangsúlyozta a professzor, aki szerint két vektorvakcina után mRNS-típusú vagy elölt vírus-típusú oltást érdemes felvenni harmadikként.
Biztató hír: a Pfizer benyújtotta az amerikai gyógyszerfelügyelethez az 5 és 11 év közötti gyerekek oltására kifejlesztett koronavírus elleni vakcina sürgősségi felhasználásra vonatkozó engedélykérelmét – tudósít az MTI. A felügyelet várhatóan október végén ülésezik, akkor hoznak döntést az engedélyezésről. A BioNTech elmondta: a gyerekeknek szánt oltóanyag nem különbözik a 12 év felettiek vakcinájától, csak az adagolás kisebb. Azt is kiemelték: a fél éves és 5 éves korcsoport oltását is tesztelik, a klinikai eredmények év végére várhatók.