A hatvani kórház főorvosa elmondta: egyre gyakrabban fordul elő, hogy a nem covid miatt riasztott mentősök koronavírusos beteget találnak. Legutóbb egy oltástagadót kellett a kórház sürgősségi osztályára szállítani, ahol lélegeztetésre volt szüksége.
A hatvani kórház főorvosa a Portfoliónak számolt be a jelenlegi helyzetről. Ettől a héttől már minden koronavírusos beteget a helyi kórház elkülönített Covid-osztályára kell szállítani, annyira megsokasodtak a fertőzéses esetek. A súlyos állapotban lévő betegeket továbbra is a megyei kórházak intenzív részlegeire viszik.
Az elmúlt két hétben berobbant a járvány, bár szeptember óta növekednek az esetszámok, de egyértelműen október közepétől romlik a koronavírus helyzet itthon, a járványgörbe azóta meredeken ível felfelé. Már több mint napi kétezer a regisztrált új fertőzéses esetek száma. A Nemzeti Népegészségügyi Központ szennyvízadatokból mért víruskoncentráció is ezt támasztja alá.
- Már gyakran előfordul, hogy egy lábtöréses, vagy más mentésnél a protokoll szerint elvégezzük a covid-gyorstesztet, ami pozitív lesz – ismertette a főorvos.
A mentősök sokszor olyan embereket találnak covid-pozitívnak, akik teljesen más panaszokkal riasztották őket, és még koronavírusos tüneteket sem produkálnak.
Legutóbb egy oltástagadót kellett lélegeztetőgépre tennünk, bár a kezelést elfogadta, de nem bánta meg, hogy nem oltatta be magát
– mondta el a lapnak Zacher.
Zacher már a negyedik hullám kezdetén a sajtóban azt nyilatkozta, hogy
a koronavírusos esetek 95 százaléka az oltatlanok közül kerül ki,
főleg a súlyos állapotban lévők. A szakember szerint, ha az emberek látnák számokban, hogy mennyivel több esélyük lenne az oltással elkerülni a betegség súlyos lefolyását, az növelhetné az oltási hajlandóságot. Kiemelte, hogy még mindig érdemes felvenni a vakcinát a leggyorsabban - már 10-12 nap után - az egydózisú Janssennel érhetjük el a mielőbbi védettséget, amivel környezetünket is óvjuk.
- Jobb lett volna, ha az őszi-téli légúti megbetegedéses időszaknak nem úgy vág neki az ország, hogy még hárommillióan nem oltatták be magukat, de az egészségügy az eddigi járványhullámok tapasztalatai miatt felkészültebb a koronavírus fertőzés negyedik berobbanására – zárta Zacher.