Aktuális

Szelektív hulladékgyűjtés – Így csoportosítsa az otthon felgyülemlett szemetet!

Bors

Létrehozva: 2021.10.06.

<p>Már több, mint 15 éve van hazánkban szelektív hulladékgyűjtés, sokan még sincsenek tisztában a színek jelentésével. Megmutatjuk részletesen melyikbe, miket tehet.</p>

A szelektív hulladékgyűjtés lényege, hogy a különböző anyagú hulladékokat külön gyűjtjük. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a megvásárolt élelmiszerek és fogyasztási cikkek csomagolóanyagát: a papírt, a műanyagot, az üveget, fémet és italos kartondoboz csomagolását kimosva, különválasztva tároljuk, majd szintén az anyaguk alapján más-más színű elkülönített szelektív hulladékgyűjtőbe dobjuk.

Ennek a legfontosabb előnye, hogy az így szétválogatott hulladék újra nyersanyag, úgynevezett másodnyersanyag lesz. Ennek nagy gazdasági előnye, hogy kevesebb eredeti nyersanyagra van szükség.

Kukatípusok

Kék: A házhoz menő hulladékgyűjtőknél, azaz a kukás autóknál a kék fedelű kukába kerül a papír hulladék. 
Sárga: Ebbe a fedelű kukába gyűjthetjük a műanyag hulladékot, és ide kerülhet a fémhulladék is. 
Zöld: kuka a vegyes háztartási hulladékok helye.

Hulladékgyűjtő szigetek

Számos helyen találhatunk úgynevezett hulladékszigetet. 

Zöld: Ezeknél a zöld színű gyűjtőbe kerülnek a színes öblös üvegek, boros, pezsgős, sörösüvegek, természetesen a fedél vagy a kupak nélkül. 
TILOS! Amiket nem szabad itt elhelyezni az a porcelán, a kerámia, és a veszélyes anyagokat tartalmazó üveg.

Fehér: A fehér színűbe dobálhatjuk be az átlátszó öblösüvegeket, befőttes üvegeket, italos üvegpalackokat és a bébiételes üvegeket fedél vagy a kupak nélkül. 
TILOS! Ide nem kerülhetnek ablaküvegek, villanykörte, neoncső, hőálló üvegtálak, és az előbbihez hasonlóan az orvosságos, és veszélyes anyagokat tartalmazó üvegek.  
 
Sárga és szürke: A sárga és szürke színű fogadja be az üdítős, ásványvizes PET palackokat, a kiöblített háztartási flakonokat, szatyrokat, tasakokat, csomagoló fóliákat.
TILOS! Nem kerülhetnek be CD lemezek, vegyszeres, zsíros flakonok, hungarocell és műanyag játékok. Ide kerülhetnek a fém italos és konzervdobozok, de utóbbiak csak kimosva. 

Kék: A kék színűbe kerülhet mindenféle papír: újságok, füzetek, könyvek. csomagolópapír, kiöblített italos kartondobozok.
TILOS! Nincs itt helye a zsíros, szennyezett papíroknak, műanyag borítóknak, használt egészségügyi papíroknak és pelenkáknak. 


Mi legyen a gumiabronccsal?

Világszerte nagy gondot okoz a használt gumiabroncsok újrahasznosítása, hiszen igen nagy mennyiségben keletkezik, és kommunális hulladék között semmi keresnivalója. Az elhasznált gumiabroncsokat sok gumiszerviz minimális térítés ellenében befogadja, de hulladékudvarokban évente egy garnitúra ingyen is elhelyezhető.

Hulladékudvarba az elektronikait!

Ma már nagyon sok elektronikai hulladék keletkezésével is számolnunk kell. Ezek szintén leadhatók hulladékudvarokban, vagy beadhatók elektronikai eszközöket árusító üzletekben is. A szétszerelt eszközök, amiknek eltávolították az elektronikus alkatrészeit, például egy üres számítógépház, már nem minősül elektronikai szemétnek, hanem a lomhulladék kategóriájába tartoznak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek