Új variánst mutattak ki 8 covid-fertőzöttnél Szlovákiában, az úgynevezett delta-pluszt.Tízszer gyorsabban terjed a most tömeges megbetegedéseket okozó deltánál. Az oltásokra azonban ugyanúgy reagál az új változat is.
A koronavírus legújabb, AY.4.2 szubvariánsát azonosították Szlovákiában, mivel a delta variánsból fejlődött ki, Delta Plus néven említik. Északi szomszédainknál már napi ötezer fertőzöttet regisztrálnak, nyolc embernél, közülük egy oltottnál mutatták ki az új változatot. A szlovák egészségügyi szakértők megállapítása szerint 10-15 százalékkal gyorsabban terjed az indiai mutánsnál.
A BBC-nek nyilatkozó kutatók szerint egyelőre nem tűnik veszélyesebbnek az új variáns, de még tesztelik. Az Egészségügyi Világszervezet még nem sorolta a kockázatosnak minősített koronavírus variánsok közé.
Már hazánkban is jelen lehet, csak még nem azonosították. A jelenlegi koronavírus-fertőzések egyik új tünete, a kőtőhártya-gyulladás például a delta variáns megjelenésekor nem volt jellemző, ezért egy új változatára is utalhat
– ismertette a magyar professzor.
A hazánkban alkalmazott oltások az eddigi tömeges fertőzést kiváltó koronavírus-változatok esetében, így a delta és a delta plusznál is a betegség súlyos lefolyása ellen védenek, de érkezhetnek oltás rezisztens mutánsok is. Az év elején hazánkban is megjelenő dél-afrikai lambda például ilyen volt, bár immunológiailag veszélyesebbnek tekinthető, de az akkor domináns brit variáns kiszorította. A legutoljára, szeptember-októberben aggodalomra okot adó mű variáns Kolumbiában ütötte fel a fejét, de terjedőképessége szintén elmaradt a járványt uraló vírus-változattól.
– ismertette a professzor.
Bár világszerte megjelent az új koronavírus-változat, szeptember vége óta mindössze néhány delta pluszos esetet regisztráltak: Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Japánban és Nyugat-Európa egyes részein azonosították.
Dr. Tóth Sándor virológus szerint oltással tudunk védekezni leginkább. Nem szabad elfelejteni, hogy oltatlanul akár a fiataloknál is okozhat súlyos megbetegedést a koronavírus-fertőzés, szívizomgyulladást és a trombózist válthat ki, a poszt-covid szintén járhat súlyos szövődményekkel.
– figyelmeztetett a professzor. Aki hozzátette: Az FFP2-es maszk zárt térben való viselésével magunkat és másokat is védünk a fertőzéstől, a gyakori, alapos kézmosás is kiemelten fontos.
Az oltásokra továbbra is az eeszt.gov.hu-n lehet jelentkezni. Aki nem regisztrált, a kormány oltási akciójában előjegyzés nélkül is megkaphatja a vakcinát a kórházi oltópontokon 2021. november 22-28. között. Ez esetben regisztrációjukat a helyszínen végzik el és oltásuk érkezési sorrendben történik - olvasható a kormányzati koronavírus-portálon.