Viccnek is rossz, ami a Verseny utca 26-ban zajlik. A bérlők már a harmadik télnek néznek elébe úgy, hogy többnyire nincsen fűtésük, miközben a bérleti díjba be van építve átalányban a fűtés költség. A Metropol megkeresését követően, az önkormányzat bizottsági döntést hozott a kazánok cseréjéről.
A tulajdonos Erzsébetvárosi Önkormányzat a bérlők szerint nem foglalkozik a problémával, évek óta csak toldozgatta-foldozgatta a két kazánt. Segítségképpen olajradiátorokat adott néhány lakónak, akiknek pedig nem jutott ebből, maguk vettek kisegítő fűtésnek való elektromos radiátort, mert anélkül megfagynának. Ez tovább tetézi a problémáikat, hiszen a kispénzű bérlők, akik szociális úton kapták lakásukat, havi 50-60 ezret is kifizetnek így télen villanyra. Ráadásul az olajradiátorok fel sem fűtik igazán a lakásokat, és a régi alumínium vezetékek sem bírják a túlterhelést, ami gyakran kivágja a biztosítékot, félő, hogy elektromos tüzet okoz – írja a Metropol.
A problémák sora itt nem zárul le, hiszen a lakók nem ismerik a ház közös képviselőjét, bevallásuk szerint sosem járt ott. Így rutinszerűen az önkormányzathoz, illetve annak cégéhez szoktak fordulni panaszaikkal, ha éppen elromlik valami a megszokott fűtés-ügy mellett. Legutóbb szeptemberben keresték fel Niedermüller Péter polgármestert, hogy segítséget kérjenek, de választ ekkor sem kaptak. A helyzetet tetézi, hogy a ház kapuját nem lehet zárni, így mint mondták, mindenféle „csöves” bemegy az épületbe. Nem rég a 87 éves Gizi néninek lopták el a lakáskulcsát, nem először, mint kiderült.
Noha a Metropol megkereste az illetékes Erzsébetvárosi Önkormányzatot, onnan tíz nap alatt semmilyen válasz sem érkezett a lakóközösséget érintő kérdéseinkre, majd váratlanul arról tájékoztattak, hogy az önkormányzat bizottsági ülésen határozott arról, hogy lecserélteti a kazánokat. Csaknem egy hónappal később azonban a lakók továbbra is kisegítő fűtés mellett várják a telet, változás azóta sem történt.
– Itt évek óta úgy van, hogy novemberben-decemberben van fűtés. És januártól azt játszuk, hogy többet nincs mint van. Elromlik, kijönnek megszerelik, akkor 1-2 napig vagy 1 hétig működik, utána megint elromlik. Mi egy téli hónapra 58-60 ezer forintot fizetünk áramra a villanyradiátor miatt, miközben mellette egész évben fizetjük átalányban az önkormányzati lakbérbe épített fűtésszolgáltatást, az amúgy nem működő kazánra. Ez egy évben nekünk 220 ezer forint, csak úgy a levegőbe – panaszolta egy neve elhallgatását kérő lakó, aki hozzátette, hogy ez az összeg télen elviszi a fizetésük 25 százalékát, de a többi család is hasonló összeggel adózik a semminek.
Mindjárt itt a tél, a lakók új kazánt akarnak, és nem hisznek már könnyen az ígérő szavaknak. Zinyó, az erzsébetvárosi romák elnöke igyekezett válaszolni egy kifakadt és a nevét elhallgató bérlő kérdéseire a Verseny utca 26 udvarán.
– Ugye benne van a lakbérbe a fűtés díjunk. Az hova megy!? Hova tűnik az a pénz? Kinek megy? Miért nem lehet összerakni és abból venni egy kazánt? – kérdezte a lakó.
– Mondom neked! Kérlek szépen az önkormányzati lakásoknál az van, hogy 30 millióval veszteséges az önkormányzat minden évben, mert olcsók a lakbérek – mondta a nemzetiségi elnök.
– És akkor azt rajtunk pótolja be? – érdeklődött a lakó.
– Nem – érkezett a megnyugtató válasz.
– De akkor is Zinyó, mi fizetünk egy lakbért, 27 ezer forintot. Abban benne van a fűtésdíj...ezaz amaz. Hova megy az a fűtésdíj könyörgök, amit mi fizetünk? 10 ezer forint, minden hónapban nekünk. Ha meg nem fizetünk lakbért, akkor meg az a válasz, hogy örüljünk, hogy lakhatunk? – folytatta a bérlő.
– Gyerekek meg lesz oldva a kazán – nyugtatta Zinyó a lakót.
– Reméljük, már két éve ezt hallgatjuk, hogy meg lesz oldva – hitetlenkedik a bérlő.
– Szerintem valódi szakemberekkel kellene megnézetni, nem azokkal, akiket az önkormányzat cége küld. Ez úgy működött éveken át, hogy telefonon bejelentjük, hogy elromlott a kazán, 1-2 hét múlva kijön a szerelő, bejön, elárasztja a lakást, majd közli, hogy neki el kell mennie, nem tudja megcsinálni. Majd visszajön egy másik szaki, az beindítja a fűtést, majd 2-3 nap múlva megint leáll a kazán – meséli a neve elhallgatását kérő lakó.
Egy másik neve elhallgatását kérő bérlő is hasonló tapasztalatról beszélt:
– A múlt héten például elromlott a villany, kijött a műszakos a Dohány utca 41-ből (EVIN Erzsébetvárosi Ingatlangazdálkodási Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság) és olyan részeg volt, hogy végül az uram szerelte meg a villanyt.
– Körülbelül a harmadik tél lesz most, hogy nem lesz fűtés, de idén már egyáltalán nem lesz, mert teljesen elromlott mindkét kazán. Újakat kellene venni, amire azt mondták bent, hogy nincs pénz. De mi meg akkor faggyunk meg itt a télen? – panaszolja Gazsi Ferencné. Egy neve elhallgatását kérő bérlő azt is elmondta, hogy nemcsak a bejárati ajtó nem zárható, hanem a két rossz kazánnál is nyitva az ajtó, csak az nem megy be oda, aki nem akar.
– Tárva-nyitva van az ajtó, nem lehet zárni azt sem, emiatt csövesek alszanak ott esténként. Itt rendes emberek laknak, a gyerekek iskolába járnak, a szülők dolgoznak. És akkor azt mondják nekünk (az önkormányzat vagyonkezelő cége), hogy túl sokba kerül a kaput megcsináltatni? Vagy hogy örüljünk, hogy itt lakhatunk?
– Februárig egy kazán ment, a másik már tavaly decemberben elromlott. Itt nem 100 éves kazánokról beszélgetünk, ez a ház fel volt újítva talán 6-7 éve, akkor lettek beszerelve a kazánok is (Wattamány Zsolt polgármester idején (Fidesz-KDNP)). Valószínűleg egyesek energiatakarékossági szempontból leengedik a kazán vizét fürdéshez. Ez pedig nagyon nem tesz jót a kazánnak, emiatt romlottak el – tájékoztatott a kazánt karbantartó Gyuri bácsi, akit a helyszínről felhívtunk telefonon.
A Metropol levelére 10 nap elteltével válaszolt az önkormányzat, mi szerint bizottsági ülésen döntöttek a kazánok cseréjéről. „Tájékoztatom, hogy 2021. szeptember 27-én, Erzsébetváros Képviselő-testületének Pénzügyi és Kerületfejlesztési Bizottsága határozott arról, hogy hitelfelvétellel 8.000.000 forintot biztosít a Verseny u. 26 szám alatti bérház felújítási munkálataira, tehát a meghibásodott kazánok cseréjére. A hitelkérelem befogadása, a kivitelezővel kötött szerződés aláírása után, a közeljövőben meg is kezdődhet a munka.” Azonban egy hónap elteltével nem, hogy a munkálatok nem kezdődtek meg, de még a döntésről sem tudnak a bérlők. Talán most novemberben...