Kedden délelőtt sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök.
Rendhagyó kormányinfót tartott Orbán Viktor, melyben összegezte a 2021-es évet, de előrevetítette a következőt is.
– Nehéz év volt a 2021-es, egyfolytában védekeznünk kellett. Együttérzünk azokkal, akiknek a családjában életek vesztek el, együttérzünk azokkal, akik most is betegeskednek, szurkolunk és imádkozunk a felépülésükért – kezdte, hozzátéve: az év a koronavírus elleni harcról és a gazdaság újraindításáról szólt. A vírus elleni védekezés egyetlen igazi fegyvere az oltás – tette hozzá.
– A gazdaság újraindítását nem segélyekre, hanem a beruházások támogatására és munkahelyteremtésre alapoztuk.
Kiemelte: a magyar gazdaság idén elérte és meghaladta a 2019-es szintet.
Három fontos dolog történik jövőre Orbán Viktor beszámolója szerint:
Olyan gazdaságpolitikai intézkedések lesznek, amik korábban nem voltak ismertek Magyarországon. A 25 évnél fiatalabbak például nem fognak személyi jövedelemadót fizetni.
A második fontos dolog a védekezés folytatása. Az év első felében nagy erőket kell még erre biztosan fordítani. A vakcina-raktárkészlettel kapcsolatban elhangzott: csak Pfizerből 2,4 millió áll rendelkezésre jelenleg, de döntés született arról, hogy 9,5 millió adag kifejezetten omikron-variáns ellen kifejlesztett Pfizer-vakcina is érkezik jövőre és 2023-ban hazánkba.
A harmadik fontos ügy a gyermekvédelmi népszavazás. A gyermekeink nevelése kinek a felügyeletével, irányítása alatt történjen, erre a kérdésre kell választ adni.
Kérdésre elhangzott: kézenfekvő lenne a kötelező oltás bevezetése, de ezt Orbán Viktor szeretné elkerülni. Úgy érzi, ezzel nagy ellenállás alakulna ki. Azonban mindent megtesznek, mint eddig is, hogy arra ösztönözzék az embereket: vegyék fel a Covid elleni harmadik oltást is.
Az Európai Tanács ülésén heves viták folytak – magyarázta Orbán Viktor, hozzátéve: nem sikerült a tanácskozás során közös döntésre jutni. Ennek ellenére a miniszterelnök azt várja: még az év végéig egyértelmű európai álláspont születik arról, hogy a nukleáris energia nélkül nem valósítható meg a klímavédelem, így a nukleáris energia a fenntartható energiák közé kerül besorolásra, a gázból kinyert energia pedig átmenetileg fenntarthatónak lesz minősítve.