Tippjeink jól jöhetnek majd Újév napján is!
Szilveszter után különösen aktuális a téma: mit tegyünk, ha jobban felöntöttünk a garatra, mint kellett volna. Szájhagyomány útján és a neten is rengeteg „tuti” recept kering, amellyel gyorsan és könnyen megszabadulhatunk a sok ital okozta fejfájástól, émelygéstől, gyomorégéstől és általános rossz közérzettől. Sajnos ezek többsége nem segít, sőt még jobban rontja a helyzetet.
Azt elmondhatjuk, hogy egy átlagos, egészséges ember óránként 8-12 mg alkoholt képes lebontani. Ennyit durván egy pohár sör, egy deci bor vagy két centiliter tömény ital tartalmaz.
Az elegendő alvás az italfogyasztást megelőzően és persze azt követően is fontos. Ha tehát másnap reggel korán kell kelned, akkor nem célszerű este a pohár fenekére nézni. Tehát ha teheted, aludj sokat, és így mire felébredsz, jó eséllyel már feldolgozta szervezeted az elfogyasztott alkoholmennyiséget.
A legjobb tanács, amit a másnapossággal kapcsolatban kaphatsz, az nem más, mint a bőséges folyadékfogyasztás. Az alkohol vízhajtó hatással rendelkezik, és az elfogyasztott mennyiségnél sokkal több folyadékot hajt ki a szervezetből. Egy feles pálinka például másfél deciliter folyadéktól szabadít meg.
Teljesen mindegy, hogy normál esetben szereted-e vagy sem, biztos lehetsz benne, hogy a kóla most csak a hasznodra válhat. Mintha direkt másnaposság ellen találták volna fel! Épp olyan arányban tartalmaz koffeint, cukrot és ásványi anyagokat, ahhoz, hogy sokkal jobban legyél.
Szó sincs komoly edzésről, épp csak annyit kell mozognod, hogy a keringésed beinduljon. Ezt onnan tudod, hogy kicsit megizzadsz. Nem futni kell, vagy aerobikozni, de egy kicsit gyorsabb séta is segíthet.
Egy nagy tányér erő- vagy zöldséglevessel pótolhatod azt a nátrium- és káliummennyiséget, melyet az alkoholfogyasztáskor veszített a szervezeted. Ha kellemesen meleg hőmérsékleten fogyasztod, megnyugtatja a háborgó gyomrot.
Lüktető halánték, hasogató fejfájás… úgy tűnik, nincs is jobb egy finom kávénál! De gondoljuk át még egyszer! Úgy, mint az alkohol, a kávé is vízhajtó hatású, így attól csak még jobban kiszáradhatunk. Emellett érszűkítő hatása van, mivel fogyasztás során a vérerek megduzzadnak, ezzel pedig fokozzuk a fejfájást.
Alapjában véve ez az ital kiválóan hat az immunrendszer egészséges működésére. A savanyú narancs és grapefruit azonban rosszullét alatt irritálja az érzékeny gyomrot, ami növeli a hányingert.
A zsíros ételeket alkohol fogyasztás előtt a legjobb fogyasztani. Ez segít megakadályozni az alkohol gyors felszívódását a gyomor nyálkahártyájában, és lelassítja a véráramba jutását. A buli utáni nehéz reggelen a zsíros fogás irritálja a gyomrot, így a sült krumpli vagy a pizza nem a legjobb választás ebben az időszakban.
Ez a kifejezés egy norvég népi szokásból származik, amely úgy tartja, hogy legjobb gyógymód másnaposságra, ha a fejfájásra még többet iszunk, így elvileg ugyanazzal gyógyíthatjuk magunkat, amivel „lebetegedtünk”. Félre kell azonban tenni ezt a skandináv mondást, mert ha még több alkohol kerül a szervezetbe, azt még jobban kiszáríthatjuk.
A legtöbb fájdalomcsillapító ártalmatlan a májra nézve, de alkoholfogyasztás után a máj el van foglalva az alkohol lebontásával. A fájdalomcsillapító okozta folyamatok így más útra terelődnek, és akár májgyulladást is okozhatnak.