Nem ez lett volna az első eset, amikor a főváros áron alul értékesít egy ingatlant a Hegyvidéken
A Városháza újabb áldozata lehet a zugligeti műemlék Haggenmacher-villa, amelyet feltűnő gyorsasággal értékesített a Fővárosi Önkormányzat. Az eladás ellen petíció aláírásával tiltakoznak a budapestiek, de emellett jobb és baloldali politikusok is megmozdultak Karácsony Gergelyék újabb, átgondolatlan kiárusítása miatt.
Fürjes Balázs közölte, hogy az állam élve az elővásárlási jogával végül az állam veszi meg a budai emlékművet.
„Nem lesz privatizáció, az állam él az elővásárlási jogával!” – írta kedden Facebookon közzétett bejegyzésében Fürjes Balázs, és bejelentette, sikerült megakadályozni, hogy a főváros privatizálja a XII. kerületi Haggenmacher-villát. A Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára, aki egyben a kormánypártok képviselőjelöltje a kerületben, úgy fogalmazott:
A műemlék eladásának szándéka óriási felháborodást váltott ki a Hegyvidéken.
Egy 2001 februárjában, Demszky Gábor főpolgármestersége idején, a baloldali városvezetés által készíttetett értékbecslő dokumentum szerint ugyanis már akkor is 632 millió forintot ért a Haggenmacher-villa, pedig akkoriban még lényegesen alacsonyabb ingatlanárak voltak, így ma akár a többszöröse is lehet a 2001-ben meghatározottnak a villa értéke.
Nem ez lett volna az első eset, amikor a főváros áron alul értékesít egy ingatlant a Hegyvidéken. A Városháza-ügyben érintett egyik ingatlaneladás esetében is hasonló történt. Az Istenhegyi úton mindössze 256,5 millió forintért adott el egy kiemelkedően értékes telket a főváros, amelyet új tulajdonosa néhány hónappal később már kétszázmillió forinttal többért kínálhatott eladásra.
Az állami közbeavatkozásnak köszönhetően köztulajdonban maradhat a Haggenmacher-villa mintegy hétszáz négyzetméteres műemlék épülete, amelyet klasszicista stílusban építettek, és korábban Istenszeme néven fogadóként működött. A villában kialakított fogadóban szállt meg korábban Kossuth Lajos is, akit a közeli parkban fogtak el 1837-ben a betiltott Országgyűlési Tudósítások terjesztéséért.