Princz Renáta gondolkodás nélkül legféltettebb kincsének adományozta bal veséjét, hogy az ágyhoz kötött, dialízissel eltöltött napok helyett Peti egy szabadabb utat járhasson.
Forrás: MTI
Peti betegsége öt évvel ezelőtt derült ki, miután egy rutin védőnői szűrésen extra magas vérnyomást mértek nála. Édesanyját azonnal felhívták a rendelőből, hogy érdemes lenne további vizsgálatokat is elvégezni. Három hónapnak kellett eltelnie ahhoz, hogy Renátának bárki is elhiggye, Peti nem "fehérköpeny szindrómában" szenved, nem azért magasak az értékei, mert az orvosokat látva elkezd stresszelni. Aztán felkerültek a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájára, ahol megállapították: egy genetikai probléma miatt Peti veséi előbb-utóbb felmondják a szolgálatot, a magas vérnyomás ezt jelzi előre.
- Általában tinikorban derül ki ez a fajta, genetikai eredetű betegség, amikor a hormonok elárasztják az érintett gyermek testét, a vese pedig nem tud megbirkózni vele. Szerencsére időben elkaptuk a problémát, volt felkészülési időnk. Petit nem kellett dializálni, gyógyszereket viszont kapott, majd várakoztunk. Lelkileg nagyon megterhelő volt az elkövetkezendő pár év, hiszen tudtam, hogy a gyermekem szervezete áll le, de nem tudok mit tenni ellene. Vagyis eleinte még ezt hittem - mesélte a Blikknek Renáta, aki saját maga lett fia megmentője. Két évvel ezelőtt, 2020. januárjában ugyanis másodszor is életet adott Petinek, amikor egyik veséjét neki adományozta.
- Nem volt kérdés, amennyiben az előzetes vizsgálatokon megfelelő donornak bizonyulok, odaadom Petinek a vesémet. Amikor megtudtuk, hogy nincs akadálya a transzplantációnak, nagy kő esett le a szívünkről. A műtét előtt beszélgettünk Petivel, ő pedig csak annyit mondott:
Eddig 50-50 százalékban voltam anya és apa, most 51 százalékban leszek anya.
Peti betegsége mindkét veséjét érinti. Az orvosok azt mondták, a veleszületett szervek lassan ugyan, de szívódnak fel. Ahhoz viszont még túl fiatal, hogy a beültetett vese élete végéig kitartson, a kérdés tehát most az, mennyi idő telik el a következő transzplantációig. A család azonban megtanult ezzel a tudattal együtt élni, s bár folyamatos kontroll vizsgálatokra járnak, nem rágódnak azon, mit hoz a jövő. Helyette egy boldog tinédzserkort akarnak biztosítani Petinek, aki felépülése után csatlakozott a Trappancs Egyesülethez, amely a szervátültetettek ifjúsági csoportja.