2019. május 29-e fekete napként vonult be a hazai hajózás történetbe. Aznap este 9-kor ugyanis a Viking Sigyn szállodahajó összeütközött a Hableány városnéző turistahajóval. A balesetben 35-en vesztették életüket. A túlélőket még ma is kísérti a tragédia, többen rendszeres orvosi kezelésre szorulnak.
Ugyanúgy indult az a szerda, mint bármelyik másik nap. Az emberek tették a dolgukat, a turisták boldogan kirándultak Budapesten, legfeljebb az eső szegte a kedvüket. Egy dél-koreai csoport tagjai kora este úgy döntöttek, befizetik magukat egy hajóútra, és a Dunáról csodálják meg fővárosunk nevezetességeit. Akkor még nem tudták, hogy életük hamarosan véget ér.
A tragédia még mindig élénken él a köztudatban. Tegnap délután, a katasztrófa harmadik évfordulóján megemlékezést tartottak a Margit híd pesti hídfőjénél, a 2021-ben felavatott Hableány-emlékműnél. Virágokat mécseseket helyzetek ki, majd beszédet mondott Dél-Korea magyarországi nagykövete, Park Chul-Min.
Három év telt el a tragédia óta. Az a fájdalom, ami a családtagoknak megmaradt, sosem gyógyul be. A hozzátartozók sajnos idén nem tudtak személyesen itt lenni, de hálásak, hogy minden év május 29-én megemlékezünk a tragédiáról
– mondta a nagykövet, aki hozzátette: felelősségre kell vonni azokat, akik miatt megtörtént ez a szörnyű baleset.
A Ripost7 birtokába jutott egy keresetlevél, amit öten fogalmaztak meg. Ők egy perközösség tagjai, akik csaknem 4 milliárd forintra perelik a Viking Sigyn és a Hableány üzemeltetőit. Egy nő a lányával, a nővérével és a bátyjával utazott a turistahajón. Testközelből nézte végig, ahogy karnyújtásnyira nyeli el a Duna a két testvérét. Mindkettejükkel napi kapcsolatban volt, nővérével még egy helyen is dolgoztak.
– Hátul ültünk, néha felálltam fotózni. Nekünk balról jött egy nagy hajó. A bátyám felkiáltott: „Ne, ne!”. Felnéztem, és szemkontaktusba kerültem a másik hajó utasaival. Nekünk jött, és az oldalára borította a hajónkat. Elmerültem és erősen kapálóztam a felszín felé. Amikor sikerült feljutnom, megláttam egy mentőövet. Ebbe kapaszkodtam és ezzel sodródtam tovább – idézi a keresetlevél a nő drámai vallomását. Az asszony lánya is feljött a felszínre, egyik utastársa segített neki a mentőövre kapaszkodni. Kiderült: a baleset után egy másik hajó elől kellett menekülniük a vízben, mire kimentették őket egy mentőcsónakba. Rokonaikat a Duna távolabbi szakaszánál találták meg, hetekkel a tragédia után. Testük a felismerhetetlenségig eltorzult, így a koreai hagyományokkal ellentétben csak hamvasztva tudták őket eltemetni.
A nőt azóta is folyamatos bűntudat és önvád gyötri, amiért nem tudta megmenteni testvéreit. Súlyos alvás- és evészavartól szenved, fél a víztől, és máig eszébe jutnak a baleset képei. A lány szintén önváddal és bűntudattal küzd, mert az ő ötlete volt a magyarországi utazás.
Nagybátyja épp sztrókból épült fel, ezt ünnepelték meg a kirándulással. Őt szintén orvos és pszichológus kezeli, akárcsak édesanyját. A mai napig nem tért vissza az életük a normális kerékvágásba.
A Bors kiderítette: a Viking Sigyn halálhajó újra forgalomba állt. Mivel a koronavírus-járvány miatt jóval nehezebb volt a nemzetközi utaztatás, az üzemeltető cég a budapesti nyomozás után egy időre leállította a hajót. Most azonban ismét közlekedik a Sigyn, mégpedig a svájci Bázel és a hollandiai Amszterdam között, Németországon keresztül, érintve a francia határt. Egy útra a legolcsóbb jegy 2000 dollárba, azaz 720 ezer forintba kerül a luxushajón. A Viking anyacég – amely hallani sem akar kártérítésről – más hajókkal továbbra is megmutatja magát Budapesten és a Dunán. Egy 15 napos, Amszterdam-Budapest hajótúra átlagosan 5000 dollárt, mintegy 1,8 millió forintot kóstál náluk.