Farkasinváziótól tartanak az Aggteleki Nemzeti Park körzetében élő lakosok. A Borsnak több szemtanú is elmondta, hogy már találkozott is a ragadozóval. Volt, akinek a juhait tépték szét.
Egyre gyakrabban bukkannak fel farkasok hazánk északi régiójában. A kutyafélék családjába tartozó ragadozó Magyarországon is védett, ezért a jellemzően a Felvidékről átkóborolt egyedeket nem lövik ki automatikusan. Ezzel a hozzáállással nem mindenki ért egyet, mondván, a farkasok sok kárt okoznak a gazdáknak.
Jósvafő egy festői község az Aggteleki Nemzeti Park térségében. A települést egy gyönyörű patak szeli át, a határában pedig egy árnyékot és nyugalmat biztosító erdő húzódik. A természetes közegből a farkasok gyakran bemerészkednek a beépített területre. Gyula szerint érthető, hogy a négylábúak élelmet keresnek.
- Mivel a farkas húsevő, megtámadják a haszonállatokat. Az egyik szomszédomnak többször széttépték a juhait, és ezzel súlyos kárt okoztak nekik. Errefelé rendszeres látvány a ragadozók elől menekülő szarvas is – mondta az idős ember a Borsnak.
Csaba több lovat is tart a tanyáján. Vele az erdőben találkoztunk, amint éppen túrát vezetett egy gyerekcsoportnak.
- Különösebben nem félek a farkasoktól, de már találkoztam velük! Nem véletlenül tartok magamnál karikás ostort. Ha a lovaim közelébe jönnek, nem vagyok rest használni – jelentette ki a férfi.
- Tudni kell, hogy a farkasok jellemzően nem támad emberre. Ahhoz túl kevesen vannak együtt, hogy akár egy 5-6 tagú csoportra rárontsanak – fejezte be a férfi.
Gyula, Jósvafő falugondnoka elmondta, hogy szerinte át kellene gondolni azt a jogszabályt, amely a farkast védett állattá tette.
- Őshonos vagyok a faluban, ezért talán egy kicsit indulatos leszek, ha belegondolok, hogy a farkas mennyi kárt okoz a földijeimnek! Szerintem az összeset ki kellene irtani– jelentette ki, és magyarázatképpen hozzátette, hogy a rettegett húsevők gyakran megölik a maguknál értékesebb szarvasokat – zárta a falugondnok.