A sokak által csak „végítélet aszteroidájaként" emlegetett óriási Apophis közelebb lesz, mint azt korábban feltételezték.
Illusztráció
A 2004-ben felfedezett, több mint 340 méter átmérőjű Apophist sokan az egyik legveszélyesebb aszteroidának tartják, nem véletlenül: a legfrissebb számítások szerint ugyanis a 16 ezer kilométer per órával haladó kisbolygó mindössze 32 000 kilométerre lesz tőlünk, közelebb, mint a geostacionárius pályán keringő műholdjaink.
A kutatók szerint az első látásra riasztó adatok ellenére nem kell aggódni, a pályakalkulációk alapján a következő 100 évben az Apophis biztosan nem fog bolygónknak csapódni.
A kisbolygó mozgását azonban így sem szabad szem elől téveszteni: a Földnek ütközve ugyanis 850 megatonnás bomba erejével robbanna fel. Ez hatalmas szám és valóban nagy pusztítást okozna, de meg sem közelíti a dinoszauruszokat 65 millió éve kiirtó, több kilométer átmérőjű óriásaszteroida erejét – írja az Origo.
A legutolsó, nagyobb pusztítást okozó becsapódás a tunguszkai esemény volt; 1908-ban egy ismeretlen eredetű, nagyjából 30 méter széles égitest robbant fel Szibéria felett. A robbanás ereje 12 megatonna volt, ami 185 hirosimai atombomba erejével ért fel. A robbanás több száz kilométeres körzetben okozott irtózatos pusztítást, teljesen letarolva a környező erdőket.