Mutatjuk, milyen eredményt hozott a körkérdés.
Forrás: Pixabay
A humán genetika tudományos tényei ismeretében régóta nem titok, hogy a fogantatáskor létrejön az az egyszeri és megismételhetetlen, az anyáétól és az apáétól is különböző DNS-minta, amely a magzat genomja. A Nézőpont Intézet most reprezentatív felmérést készített arról, hogyan gondolkodnak erről hazánkban.
A kutatás adatai szerint a magyarok többsége (56 százalék) véli úgy, hogy az emberi élet a fogantatástól kezdődik, a nők körében pedig ez az arány még magasabb (64,2 százalék). A magzati életről való döntés felelőssége kapcsán a megkérdezettek csaknem 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a döntés nem csupán a várandós nő, hanem az anya és az apa közös felelőssége.
Ami a lakóhely szerinti megoszlást illeti, szembeötlőek a feltehetőleg ideológiai, meggyőződésbeli különbségek Budapest és a vidéki Magyarország között. Míg a fővárosban csupán a válaszadók 46 százaléka mondta azt, hogy az élet a fogantatással kezdődik, addig ez az arány mindenhol másutt 58 és 60 százalék között mozog.
A felmérést megrendelő Szent István Intézet „Veletek az első pillanattól” kezdeményezésével a válságban lévő kismamák intézményes segítését javasolja a várandós teszteken feltüntetett krízistelefonszám segítségével. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy amikor a terhességi teszteken megjelenik a két csík, kevesebben táncoljanak vissza a gyerekvállalástól, és ha megijednek, legyen hova fordulniuk, ahonnan segítséget kaphatnak.
A közvélemény-kutatás a kezdeményezés komoly társadalmi támogatottságát mutatja, hiszen az erre vonatkozó kérdésekre óriási többséggel mondtak igent a válaszadók. A magyarok több mint 92 százaléka gondolja úgy, hogy szükség lenne a krízishelyzetben lévő várandós nők intézményes támogatására, a várandósteszteken feltüntetett, telefonos krízisszolgáltatást pedig a megkérdezettek 94,2 százaléka tartja támogatásra érdemesnek – méghozzá nemtől, kortól és iskolai végzettségtől függetlenül.