Ezekre a fő tünetekre és különbségekre érdemes odafigyelniük a szülőknek.
A majomhimlő vírus terjedése miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális vészhelyzetet hirdetett. Erre azért került sor, mert több mint 70 országban rendkívüli helyzetet okozott. Épp ezért fontos, hogy tisztában legyünk a tünetekkel és tudjuk, mit kell tennünk, ha úgy gondoljuk, hogy elkaphattuk a vírust.
Tiszta vizet öntött a pohárba egy szakértő és elárulta, hogy mi a különbség a majomhimlő és a bárányhimlő tünetei között. Hiszen mindkettő gyakori gyermekbetegség.
A kettő között több kulcsfontosságú különbség is van. Íme minden, amit érdemes tudni!
Tünetek:
Az első tünetek öt és 21 nap között jelennek meg. Az első tünet megjelenésétől számított egy-öt nap elteltével általában kiütés is jelentkezik. Ez gyakran az arcon kezdődik, majd átterjed a test más részeire, beleértve a nemi szerveket és a végbélnyílást is.
Tünetek:
A bárányhimlő fő tünete a viszkető, foltos kiütés, amely a test bármely pontján megjelenhet. További tünetek lehetnek az étvágytalanság, a magas láz, az általános rossz közérzet és a fájdalmak. A fertőző időszak jellemzően két hét, a lappangási idő utolsó napjaitól (azaz már az első pöttyök megjelenését megelőzően), egészen a hólyagok pörkösödéséig tart.
A legfontosabb különbség a majomhimlő és a bárányhimlő között, hogy különböző vírusok okozzák őket. A majomhimlőt az ortopox vírus, míg a bárányhimlőt a varicella zoster vírus okozza, amely az övsömört is
Mindkét vírus terjedhet a bőrsérülések és a nemrégiben fertőzött tárgyak közvetlen érintkezésével vagy cseppfertőzéssel. A hólyagok a majomhimlőnél nagyobbak és folyadékkal telítettek.
Ha nem biztos benne, hogy bárányhimlőről van szó, vagy ha a hólyagok körül a bőr forró, fájdalmas vagy piros, mindig beszéljen a háziorvosával.