Rezsicsökkentés

Ingyen van és sokat spórolhat vele a rezsin - mutatjuk a praktikát

Létrehozva: 2022.07.27.

Filléres megoldás, könnyedén előállítható, ráadásul nemcsak a környezetet védjük, de a rezsiszámlát is csökkenthetjük vele.

Ingyen van és sokat spórolhat vele a rezsin - mutatjuk a praktikát

Filléres megoldásokkal mi magunk is csökkenthetjük a rezsit, azaz dolgozhatunk rajta, hogy kisebb értékű számlát kapjunk a szolgáltatótól. A házilag elkészíthető papírbrikett nemcsak könnyedén, bárki által elkészíthető, de védi a környezetet is.

Papírbrikett, brikett, olcsó fűtőanyag
A papírbrikettel sokat spórolhatunk a fűtés költségén Fotó: Pixabay

Mint régen, a papírgyűjtésen

Az első és legfontosabb lépés, hogy gyűjtsük össze a papírhulladékot. A háztartásokba egyébként is rengeteg reklámújság, szórólap érkezik, ami előbb-utóbb a kukában landol. Ezek viszont kiváló alapanyagok a papírbriketthez! Vigyázat: a ragasztóval átitatott vagy műanyaggal bevont papír nem jó alapanyag a briketthez. A legjobb, ha reklámújsággal, papír tojástartó tálcával és kartondobozzal dolgozunk, ezek jól áztathatóak. A papírokat érdemes 5-10 centis darabokra tépkedni áztatás előtt, hogy megkönnyítsük a dolgunkat.

Fontos a beáztatás

Az előkészített alapanyagot egy erre a célra előkészített vödörben vagy hordóban kell áztatni, víz hozzáadásával. A papír-víz aránya 1:2 vagy 1:3 legyen (azaz 5 kiló papírhoz legalább 10 liter víz szükséges), a lényeg, hogy a papírokat jól ellepje a víz. Ha törekedünk a költséghatékonyságra, akkor a brikettkészítés előtt gyűjtsünk össze kellő mennyiségű esővizet és abban áztassuk fel a papírokat. Az áztatás több órát, esetenként 1-2 napot is igénybe vehet, de arra mindenképp figyeljünk oda, hogyha a kezünkben már szétmállik a papír, akkor ne áztassuk tovább.

Papírbrikett, brikett, olcsó fűtőanyag
Hasonló lesz a végeredmény, ha pontosan követjük a lépéseket

Akár zenére is zúzhatunk

A következő lépés az átázott papír zúzása. Ezt elektromos fúróra szerelt zúzó szerszámmal is el lehet végezni, de aki tényleg az ingyenességre törekszik, az megoldhatja egy szögekkel kivert fadarabbal vagy úgynevezett "amerikánerrel", ami lényegében egy kézi erővel hajtott fúró. A zúzás akkor jó, ha diónál nagyobb papírcsomók nincsenek az edényben és kellemesen pépes állagú a zúzalék.

Préselés, szárítás, tárolás

A legmegerőltetőbb munka a papírbrikett-készítésben a préselés. Minél több vizet kiszorítunk a zúzalékból, annál jobb lesz utána a brikett. Érdemes kölcsönkérni valamilyen présgépet, de ha ez nem áll rendelkezésre, egy egyszerű krumplinyomóval is nekiállhatunk a brikettgyártásnak. Ezután jöhet a szárítás, amit szigorúan tűző napon érdemes megtenni. Ez minimum egy hétig tart, mert teljesen ki kell száradni a briketteknek. A kemény, kiszáradt papírbriketteket aztán zsákban vagy fóliában tároljuk a fűtési szezon kezdetéig. Egy dologra figyeljünk, a tárolási helyen ne kapjon nedvességet a fűtőanyag.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek