Orbán Viktor úgy fogalmazott, Európa nem lábon, hanem tüdőn lőtte magát.
Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorában adott interjújában elmondta, Európában háborús árak vannak. Február 24-én még senki sem gondolta, hogy lezárul majd egy korszak és belelépünk a háborúk korába. Magyarország próbál kimaradni a háborúból, de ez nem csak a frontokon zajlik, hanem az európai gazdaságban is. Ennek része az energiaárak emelkedése.
"Volt egy modern, megszokott életünk, de most harcolni kell mindenért, amit eddig természetesnek vettünk. Két front is lesz: az egyik az energiáért, elviselhető rezsiárakért, de harc lesz a munkahelyekért is".
A miniszterelnök emlékeztetett, hogy a háború miatt az áram ára ötszörösére, a gáz ára hatszorosára emelkedett. "A legfontosabb az volna, hogy Brüsszelben belássák: tévedtek és a szankciós politika ellenkező hatást váltott ki". Európának ez a politika jobban fáj, és nem haladunk a háború lezárása felé.
Először azt hittem, Európa csak lábon lőtte magát, de most már azt mondom, az európai gazdaság tüdőn lőtte magát és most levegőért kapkod.
Orbán Viktor elmondta, lesz olyan állam, ahol nem is lesz gáz, máshol lesz, de nagyon drágán.
"Nálunk lesz energia, de nagyon drágán" - mondta a kormányfő. Orbán Viktor közölte, elrendelte egy operatív törzs felállítását, amelynek az energia-veszélyhelyzet végrehajtása a felelőssége. Növelni kell a kitermelést, míg a külügyminiszternek 700 millió köbméter gázt kell beszereznie. Elrendelték a lignittermelés fokozását, és a Mátrai Erőműben újraindul két blokk.
"A rezsicsökkentés megtartása érdekében hozzá kellett nyúlni az átlag feletti fogyasztáshoz, és afelett piaci árat kell fizetnie. Ha nem így tennénk, akkor a teljes rezsicsökkentést meg kéne szüntetni" - mondta Orbán.
Orbán Viktor elmondta, Magyarország nehezebb helyzetben van mint a gazdag Nyugat, mert nálunk a teljes rezsihányad kifizetése jóval nagyobb része a teljes fizetésnek, mint nyugaton. Éppen ezért kellett korábban bevezetni a rezsicsökkentést. Ráadásul az utóbbit a baloldal nem támogatta, és mindig piaci árat követelt. Nálunk a teljes rezsihányad kifizetése szegénységbe taszítaná az embereket - tette hozzá. "Meg akarjuk védeni a rezsicsökkentést."
A háborús árak mellett nem fér bele, hogy mindenki rezsicsökkentett árat fizessen - mondta Orbán Viktor. Manfred Weber gázelvételi ötlete rosszabb mint a kommunisták - tette hozzá. Magyarország az elejétől fogva ellenezte a szankciós politikát. "Ha így megy tovább, akkor ki fogják nyuvasztani az európai gazdaságot" - tette hozzá. Tűzszünetet, majd békét kell kötni Oroszországgal - mondta a kormányfő.
Jó és szükséges döntés volt a kata átalakítása - mondta Orbán Viktor. 2012-ben ő is részt vett annak a kidolgozásában, egyszerű és kezelhető adóformát akartak létrehozni a lakossági szolgáltatóknak. Az elején nem is volt baj, mert a kkv-k 90 százaléka mindig csak magánszemélyeknek számlázott. "A cégek rájöttek arra, hogy nekik jobb, ha az emberek katába mennek. Így 450 ezerre szaladt ennek a száma, és ebből 300 ezer egy cégnek számláz. Még ez is belefért volna, ha nincsen háború" - mondta. Ez így nem fér bele, főleg a nyugdíjrendszer miatt. Példaként említette, hogy egy ápolónő átlagosan 86 ezer forinttal járul hozzá a nyugdíj- és egészségügyi kiadásokhoz, míg egy katás havi 33 ezer forinttal.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy a mostani háborús helyzetben nem fér bele a 450 ezer katás, csupán 50-100 ezer. Többféle adózási forma van, és ezeket lehet választani. Szeptember 25-ig tudnak nyilatkozni az érintettek arról, melyik adónemet választják. Megjegyezte, hogy a baloldal erősen kritizálta a katát a bevezetésekor. A baloldal korábban bebizonyította, hogy nem lehet rájuk bízni az országot, most vannak olyan döntések, amikkel sokan nem értenek egyet, és erre a baloldal fel fog ülni. Most az összefogás felé kell mennünk - tette hozzá. "Mindenki segítsen abban, hogy a háborús helyzetben meg tudjuk védeni az országot."
Orbán Viktor elmondta, a hadseregnek van egy veszélyhelyzeti állapota, és a hadsereget most mozgósítani kell. A következő napokban a hadsereg számára pluszforrások kerülnek a határ védelme érdekében. A déli határt már nem lehet a hadsereggel megoldani, és a rendőrök sem bírják már sokáig - tette hozzá. Ha az EU nem támogatná a migrációt, akkor már nem lenne migrációs probléma sem - mondta. Ma délután aláírja a határvadász egységek felállításáról szóló rendeletet. Az ő fizetésük feljebb tolja a katonák és rendőrök fizetését.