Pecarovat

Arany pisztrángok nyomába eredt Straub Dezső

Létrehozva: 2022.07.08.

Több mint 700 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a Lillafüredi Pisztrángtelepen járt a Bors.

A Lillafüredi Pisztrángtelepet még 1932-ben hozta létre a Magyar Királyi Erdőigazgatóság. 1906-ban a világhírű természetkutató, Hermann Ottó is javasolta, ám 26 évet várni kellett, mire megvalósították. A telepen Magyarországon egyedül itt tenyésztik és szaporítják az arany és sebes pisztrángokat,

– 40 éve dolgozunk itt. Amikor átvettük a pisztrángtelep vezetését, évente 1,5 tonna halat termelt a gazdaság, jelenleg 58-60 tonna étkezési pisztrángot állítunk elő – mondta a Borsnak Hoitsy György tulajdonos.

Génbankkal védik őket

Napjainkban tizennyolc medencében nevelnek szivárványos, sebes és arany pisztrángot, évente mintegy fél-, egymillió ikrát keltetve. Utóbbi két faját már csak itt tenyésztik nagyobb mennyiségben, valamint egy génbankot is fenntartanak.

Hoitsy György tulajdonos büszkén mutatja az arany pisztrángot Fotó: Bors

A pisztráng az egyik legkényesebb halfajunk. Tenyésztéshez csak kristálytiszta, hideg, oxigéndús víz felel meg. A lillafüredi telepet a Margit-forrás vize látja el, ami olyan tiszta, hogy mi is ezt fogyasztjuk – tette hozzá György.

Ahhoz, hogy a megnövekedett termelés mellett a víz minősége ne romoljon, 2012-ben Közép-Európában egyedülálló, víztakarékos, hideg vizes recirkulációs rendszert alakítottunk ki a pisztrángnevelés biztonságossá tételére és a hozam további növelésére.

Tilos a peca

– Mára az egyetemekről és az Agrár­minisztériumból is küldenek ide hazai és külföldi szakembereket, kialakult egy szakmai turizmus – mesélte a telep vezetője, aki kiemelte: a telepen tilos horgászni. – Korábban a kezelésünkben volt a Garadna-patak halászati joga. Akkor előfordult, hogy hetente-kéthetente telepítettünk méretes pisztrángokat a patakba. Olyan hírességek tanulták meg nálunk a műlegyes technikát, mint Straub Dezső. De nem messze a teleptől, a Hámori tavon nyílik lehetőség pisztránghorgászatra, oda évente 200 kg sebes pisztrángot telepítenek.

A telep mellett egy halfeldolgozó és egy étterem is található, ahol meg lehet kóstolni az itt tenyésztett halakat.

Straub Dezső is kipróbálta

Staub Dezső imád pisztrángozni  Fotó: Bors

A pisztránghorgászat különlegessége, hogy legyezős módszerrel csalhatjuk horogra ezeket a különleges ragadozókat. Ezzel a technikával akár 80 méterre is eldobják a horgászok a szereléket. Straub Dezső itt, Lillafüreden ki is próbálta, milyen egy ilyen ritkaságra horgászni.

Teljesen más technika, mint az itthon ismertebbek. A horgot is úgy kötik meg, hogy egy bogárra hasonlítson. A zsinór is önsúlyos, mert nem használnak ólmot, ezért sokkal vonzóbb a pisztrángoknak a vízen úszó „kampó”. A halak mindent felszednek, ami a víz felszínén úszik – fogalmazott a Jászai Mari-díjas színművész. – Szerintem Hoitsy Gyuri korunk Herman Ottója, egy valódi pisztrángsuttogó. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek