Autós, buszos, vonatos utazásoknál, de akár repülésnél is előfordul, hogy elfogy a gyerek türelme és előbb utóbb a szülőé is, ha nem készül fel előre, hogyan kösse le a csemetét. Nem túl gyerekbarát a hosszú, egyhelyben ücsörgés egyik életkorban sem. De ha menni kell, akkor menni kell és valamit a szülőnek kell kitalálni, hogy a család minden tagja túlélje az 1-2 órás vagy akár tizenórás utazást.
Forrás: Pixabay
A hosszú utazás rányomhatja a bélyegét egy vidám családi nyaralásra. Mindenki várja, hogy szabadságra menjen, de az utazás, főleg egy kisgyerekkel, félelemmel tölti el a szülőket. Megjelenik a szülőkben a szorongás, elkezdünk azon fantáziálni, hogy hogy is fogja a gyermek bírni az utat? Ez viszont egy öngerjesztő folyamat, ami rögtön rányomja a bélyeget az utazás hangulatára.
Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus elmondta lapunknak, hogyan is kezeljük helyesen ezeket a helyzeteket, illetve hogyan tudjuk lefoglalni a gyerekeket egy hosszabb autó vagy vonat út alatt.
– Fontos kiemelnünk, hogy tapasztalataim szerint egy ilyen helyzetben a szülő az, aki elkezd rettegni és mumusokat gyártani a fejében. A gyerek izgatottan várja a nyaralást és nyitott az új helyzetre - kezd bele mondandójába a szakember.
Az első és legfontosabb lépés a szülők részéről, ha leülnek és higgadtan végiggondolják az egész utazást. Ebbe bevonhatjuk a gyermeket is, megmutathatjuk neki mennyi idő alatt érünk oda, hova is megyünk pontosan és milyen programok várják őt, ha megérkeznek.
– Ha már értelmesebb korba lépett, akár előre megbeszélhetjük vele azt is, hogy neki mihez lenne kedve az út alatt. Ezzel is érzi azt, hogy a szülei bevonják és része az egész tervezési folyamatnak.
Digitális korban élünk, amit nem baj, hogyha néha kihasználnak a kisgyermekes szülők is, nincs azzal semmi baj, ha digitális eszközzel kötjük le a kiskorút, viszont fontos az eszközváltás. Ne végig a tabletet nyomkodja a gyerek, hanem próbáljuk meg sokszínűvé tenni az utazást.
– A kisgyerekek figyelme nagyon könnyen terelhető. Beszélgessünk a gyerekkel, vagy próbáljunk ki velük különböző verbális játékokat, barkóbázzunk vagy szóláncozzunk. Ezáltal játékosan a szókincsüket is fejlesztik, de akár számolhatjuk azt is, hogy hány piros autó mellett haladunk el útközben.
Ha nagyon hosszú az út érdemes másfél óránként megállni egy kis pihenőre. A gyerekek sem bírnak sokáig egy helyben maradni. Ilyenkor esetleg lehet velük a parkolóban labdázni kicsit, hogy megmozgassuk őket.
Tudatosítanunk kell viszont, hogy bizonyára lesznek hullámvölgyek az utazás alatt. Mi, felnőttek is elfáradunk. Engedjük meg, hogy a gyerek is elfáradjon, nyűgös legyen, hisztizzen.
– magyarázza a pszichológus.
Az agy egyik leglenyűgözőbb funkciója, hogy képesek vagyunk egymás érzelmeire ráhangolódni. De nem csak felidegesíteni tudjuk egymást, hanem le is nyugtatni. A gyerekek az első pillanattól tudattalanul másolják érzelmi állapotunkat, mintha csak tükröt tartanánk magunk elé. Pont ezért próbáljunk meg megnyugodni, kapcsolódni, legyünk figyelmesek a gyerek érzései iránt. Így ha a szülő nyugodt, előbb-utóbb ő is az lesz.