Sok ember számára a villanyszámla kifizetése rendszeres gondot okoz. Ráadásul az energia ára jelentősen megnőtt az elmúlt időszakban, illetve augusztus 1-jétől életbe lépett az új rezsicsökkentésről szóló kormányrendelet, miszerint az átlagfogyasztáson felül lakossági piaci árat kell fizetnünk, ezért érdemes nagyon odafigyelni!
Forrás: Magyar Nemzet
A Bors összegyűjtött pár olyan szempontot és lehetőséget, amelyek segítségével a havi villanyszámlán szereplő összeg jelentősen csökkenthető.
A hűtőszekrény lakásunk egyik legnagyobb energiafalója. Figyeljünk hát oda arra, hogy pontosan milyen hőfokra állítjuk be, hiszen ezzel nagyban befolyásolhatjuk az áramfogyasztását! A fagyasztóban az ajánlott hőmérséklet -18, a hűtőben 2-4 fok. A környezeti hőmérséklet is számít: ha olyan helyiségben tartja a hűtőjét, aminek hőmérséklete 15-17 Celsius-fok között mozog, azzal csökkentheti a fogyasztását.
Nyilvánvalónak tűnik, mégis sokan égve hagyják a lámpát abban a szobában, ahová mondjuk csak 1-2 óra múlva térnek vissza újra, és sajnos előfordul, hogy több olyan eszközt is feleslegesen üzemeltetünk, amit rég le- vagy kikapcsolhattunk volna.
Sokan nem tudják, de a távirányítóval kezelhető elektronikus berendezések – például a tévé, DVD-lejátszó, műholdvevő – akkor is fogyasztanak áramot, látszólag vannak kapcsolva. A legtöbben ugyanis csak készenléti állapotba helyezik ezeket az eszközöket a távirányítóval. Igaz, ekkor az áramfogyasztás minimális, ugye a "sok kicsi sokra megy" elve itt is érvényesül. Egy kéthetes nyaralásnál például teljesen feleslegesen áll készenlétben a fél lakás.
Akár étel melegítéséről, illetve sütéséről, akár a szoba fűtéséről van szó, az elektromos árammal drágább melegíteni, mintha ugyanezt gáz felhasználásával tennénk meg. És igen, lehet a mikróban is sütni-főzni, ám jóval energiaigényesebb.
Érdemes odafigyelni arra, hogy a nem használt szobákban ne maradjanak égve a lámpák, amik feleslegesen pörgetik a villanyórát. Amikor csak teheti, használja ki a természetes fényt, húzza fel a redőnyöket, vagy tárja szét a függönyöket, hogy a természetes fény bevilágítsa a szobákat. De világítás tekintetében nemcsak a kapcsolókra kell figyelni, hanem magára az izzó fajtájára is: a hagyományos izzólámpa eszi az áramot, míg a LED-lámpákkal rengeteget tud spórolni.
Használja ki a mosógép kapacitását, ne csak pár ruhaneműt mosson ki! Emellett nem kell minden textilt 60-90 fokon mosni, sőt, legtöbbször bőven elég 30-40 fokon, ugyanolyan tiszták lesznek.
Ma már egyre több háztartásban tértek át gázfűtésről elektromos fűtésre, ám ezzel a hideg hónapokban jelentősen megnőhet a villanyszámla. Érdemes a radiátor és a fal közé radiátorfóliát vagy alufóliát helyezni, ami a szoba felé irányítja a hőt, nem pedig a hideg fal nyeli el. Amikor elhagyja a lakást, akkor se kapcsolja ki a fűtést, csak tekerje lejjebb, mert sokkal több energiát vesz igénybe, ha a nulláról kell felfűteni a lakást. Természetesen ha hosszabb időre utazik el, más a helyzet!
A napelemek és a házi szélerőművek alkalmazásával jelentősen csökkentheti a villanyszámláját. Ma már ráadásul arra is van lehetőség, hogy a szerződött áramszolgáltató hálózatába visszatápláljuk a felesleges áramot, így nincs szükség drága akkumulátorokra az elektromos energia tároláshoz. Természetesen egy ilyen beruházás komoly tervezést és befektetést igényel, de hosszú távon mindenképp megéri.