Megnőtt a kandalló és kályhavásárlások, így a tűzifa iránti kereslet, mióta a rezsicsökkentés módosítását bejelentették.
Fakitermelés a Kőszegi-hegységben. 20210204 Kőszeg Fotó: Unger Tamás UT Vas Népe Képen: Szilvási Zsolt fakitermelő
Az erdészeteknél, tűzépeknél több száz fős várólisták vannak. Az enegriabiztonság okán is szükség van a megfelelő mennyiségű tűzifára, ezért a kormány szükségrendeletet alkotott. Lehetőséget biztosított esetlegesen a fiatal fák kivágására, valamint tarvágásra is. Sokan félreértelmezték, mások pedig politikai tőkét igyekeztek kovácsolni maguknak a szükséghelyzetből.
Magyarország erdeinek faanyaga - összesen nagyjából 400 millió köbméter -, évente 13 millió köbméterrel növekszik. Ezzel szemben az előző 10 évben évente átlagosan csak 7,5 millió köbméter fát termeltünk ki erdeinkből, ennek köszönhetően pedig minden évben nagyjából 5 millió köbméterrel növekedett erdeink fakészlete
– tájékoztatta a Metropolt Luzsi József. A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége tiszteletbeli elnöke szerint a hazai természetvédelmi civil szervezetek első nyilatkozatai minderről nem vesznek tudomást.
A háborús helyzet miatt a kormány tűzifa-kiviteli tilalmat rendelt el, és utasította az állami erdőgazdaságokat a tűzifa kitermelés növelésére.
Elkötelezettek vagyunk abban, hogy az erdőkkel való gazdálkodás hosszútávon fenntartható legyen. Tehát az erdőt, mint zöld tőkét a szükségrendelet nem veszélyezteti. Semmiben sem változnak az erdő- és a természetvédelmi törvény azon alapvető rendelkezései, hogy az erdők területe és természetességi állapota nem csökkenhet
– mondta Nagy István agrárminiszter.
A rendelet lehetőséget teremtett arra, hogy a miniszter átmenetileg egyes esetekben engedélyezhesse a szabályoktól való eltérést, hogy akiknek semmilyen más fűtési lehetőségük nincs, a télen ne fagyjanak meg.
Megtévesztő az a kép, amit hangulatkeltés céljából néhányan festenek, miszerint a mostani rendelet a védett erdők tarvágását eredményezné
- erősítette meg a lapnak Litkei Máté. A Klímapolitikai Intézet igazgatója szerint erről szó sincs.
- Magyarországnak továbbra is érdeke, hogy ezek az erdők megmaradjanak, ezért csak olyan fakitermelés képzelhető el, ami után a természetes vagy mesterséges felújítás elvégezhető. Az aggályok azért is tűnnek eltúlzottnak, mert a kormány az elmúlt 100 év legnagyobb erdősítési programját végzi évek óta, és a jelenlegi 22 százalékos erdősített területek arányát 27 százalékra tervezi növelni 2030-ra.