Rezsicsökkentés

Rezsicsökkentés: 10 tipp, amivel rengeteget spórolhat

Létrehozva: 2022.08.07.

A rezsicsökkentés mindenkit átgondolásra késztet, hogyan tud még több energiát – és ezzel pénzt – megtakarítani otthonában. A Bors most összeszedte a legfontosabb tippeket, a szobáktól a konyháig.

Rezsicsökkentés: 10 tipp, amivel rengeteget spórolhat

A rezsicsökkentés miatti energiaspórolásnak nem kell lemondásokkal járnia, hiszen számtalan olyan trükk és praktika létezik, amikről nem is gondolnánk, hogy áramot, vagy gázt, végső soron pedig pénzt takarítunk meg. Ezekből gyűjtöttük össze a legfontosabbakat.

Áram

  • Bagatell dolog, de nem győzzük elégszer ismételni: ne hagyjuk égve a lámpákat! Ha már lámpák: a LED-es izzók akár 90 százalékkal kevesebb áramot fogyasztanak, mint hagyományos társaik.
  • Szárítógép használata helyett teregessünk! Ám ha a tartós teregetés nem oldható meg, akkor csak segítsünk rá a száradásra a géppel, mert utána kiteregetve gyorsabban száradnak meg a ruhák.
izzó, világítás, lámpa
Érdemes fontolóra venni a hagyományos izzók cseréjét LED-es izzókra, mert tizedannyi áramot használnak el  Fotó: Pixabay

Fűtés

  • Sötétítsünk! Egy jól felszerelt redőny, reluxa vagy sötétítőfüggöny nyáron kiválóan kint tartja a meleget, télen viszont fordítva működik, és bent tartja a meleg levegőt, ha ezekkel „védjük” az ablakot.
  • Tekeréshez plusz egy pulcsi! Itt nem a biciklizésre gondolunk, hanem arra, hogy télen érdemes lejjebb csavarni a fűtésen, és inkább rétegesen felöltözni. Kényelmes, meleg öltözettel bőven elég a 20 fokos szobahőmérséklet, az előterekben, előszobákban pedig a 15-17 fokos levegő.

Hűtés

  • Figyeljünk a légkondira! Brutálisan sok áramot képes felvenni, különösképp ha folyamatosan megy. Gondoljunk bele, mit is hűt, ha nem vagyunk otthon! Ameddig munkában vagyunk, kapcsoljuk ki! Így sok-sok ezressel csökkenthetjük a villanyszámlát.
  • Nagy melegben sok más módon hűthetjük magunkat. Például törölgessük át magunkat nedves törölközővel, vagy igyunk hideg borsmenta teát! Mindkettő kiválóan felfrissít bennünket.

Sütés-főzés

  • Ahány ház, annyi szokás, de az edényeken mindig legyen fedő főzés közben. Így mi sem izzadunk annyit a konyhában, ráadásul utána nem kell annyira visszahűteni a helyiséget sem.
  • Használjuk ki a maradék hőt! Az elektromos főzőlapot és a sütőt is kikapcsolhatjuk a főzési-, sütési idő vége előtt 5 perccel, mert az így visszamaradó tartalék hő segítségével is el fog készülni az étel.
wok, sütés, főzés, gasztro
Bármiben is főzünk, legyen rajta fedő! A hátsó edény használata helyes, az elsőé helytelen  Fotó: Pixabay

Vízhasználat

  • Kádban fürdés helyett zuhanyzás! A kádas fürdéshez 150 liter vizet is elhasználunk, míg zuhanyzáshoz ennek a harmada, 50 liter is elég. És nem mindegy, mennyi vizet kell felmelegítenie a bojlernek…
  • A mosásnál figyeljük arra, hogy csak akkor indítsuk el a gépet, ha megtelt a dob, és ha lehet, használjunk hidegebb programot: 60 helyett 30 vagy 40 fokon is hatékony lesz a mosás. Vízmelegítés – és áramfelvétel – szempontjából ez sem elhanyagolható!
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek