Rezsicsökkentés

Változik a csökkentett rezsiár elszámolása, elmagyarázzuk, mit is jelent ez a gyakorlatban

Létrehozva: 2022.08.24.

Újabb gázár-kedvezményről döntött a kormány: ezentúl nem a gáz köbmétere, hanem a felhasznált energia mennyisége alapján húzzák meg a határt, amíg a rezsicsökkentett áron kaphatjuk a földgázt. De mit is jelent mindez a gyakorlatban? Mi az a fűtőérték, és hogyan számolhatjuk ki, hogy ezentúl mennyi földgázt kaphatunk a rezsicsökkentett áron? Most elmagyarázzuk!

Változik a csökkentett rezsiár elszámolása, elmagyarázzuk, mit is jelent ez a gyakorlatban

Forrás: Magyar Nemzet

A gázfogyasztással kapcsolatos újabb kedvezményről döntött a kormány – ezt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be a keddi kormányinfón. Az intézkedés oka az volt, hogy a Magyarországon felhasznált többféle földgáz fűtőértéke nem azonos. Az Oroszországból behozott földgáz a legmagasabb fűtőértékű, ezt követi a Magyarországon kitermelt, majd a nyugatról vásárolt gáz. Így azok a felhasználók, akik a kisebb fűtőértékű gázt kapják, a rezsicsökkentett áron elfogyasztható évi 1729 m³-nyi gázból kinyerhető hőmennyiség eléréséhez, jóval többet, 2000-2100 m³ gázt kellene felhasználniuk. Ezért döntött úgy a kormány, hogy ezeknek a felhasználóknak az érdekeit figyelembe véve növeli az elhasználható energiamennyiséget. Az intézkedés célja tehát az volt, hogy a legalacsonyabb fűtőértékű gázt használók ugyanúgy hozzájuthassanak ahhoz az a rezsicsökkentett árú hőmennyiséghez, mint a jobb minőségű gázt kapók.

Radiátor, fűtés, rezsicsökkentés, termosztát
Új módszert vezetnek be a rezsicsökkentett mennyiség kiszámolására  Fotó: Pixabay

Megemelték az elhasználható energiamennyiséget

A jövőben az átlagos fűtőértékű gáz helyett a rendeletben a leggyengébb fűtőértékűt veszik alapul (kb. 29 MJ/m³). Ezentúl a rezsicsökkentetten felhasználható éves gázmennyiség (1729 m³) helyett a gázból kinyert energiamennyiséget veszi a kormány a rezsicsökkentés alapjául. Ez azt jelenti, hogy felemelték az elhasználható energiamennyiséget eddigi 59132 MJ-ról 63645 MJ-ra. Ez tehát az a mérőszám, ami alatt mostantól a rezsicsökkentett áron kaphatjuk az energiát. A felhasználható energiamennyiség megemelése egyben azt is jelenti, hogy a nagyobb fűtőértékű gázt használók esetében mostantól az 1729 m³-t is meghaladhatja a rezsicsökkentett áron kapott gázmennyiség

Mi az a fűtőérték?

A tüzelőanyagok „hatékonyságát” a fűtőértékükkel jellemzik. A gáz fűtőértéke az a hőmennyiség, amelyet 1 köbméter (m³) gáz elégetésével kaphatunk. A gázszolgáltatók által használt mértékegysége a MegaJoule per köbméter (MJ/m³).

Magyarországon jelenleg főként kétfajta típusú gáz van. Az ország legnagyobb részén 34 MJ/m³ fűtőértékűt gázt használnak a fogyasztók, egy jóval kisebb részen – főként Zala és Békés megye egyes részein – egy ennél alacsonyabb, 29 MJ/m³ fűtőértékűt.

Gáztűzhely, rezsicsökkentés, főzés
A keddi bejelentés lényege röviden: a gyengébb gázból többet lehet használni olcsón Fotó: Pixabay

Így tudhatod meg, milyen fűtőértékű gázt használsz

Ahhoz, hogy megtudjuk, milyen fűtőértékű gázt kapunk, a gázszámlán megajoule per köbméterben (MJ/m³) megadott adatot kell keresnünk, ami a legtöbb szolgáltatónál a számlákon a korrigált mennyiség rész mellett található. Ez a szám azt mutatja meg, hogy egy köbméter gáz elhasználásából mennyi energiát kapunk. Ez Magyarországon általában 32-38 MJ/m³ közé esik. Budapesten a fűtőérték többnyire 34 MJ/m³, tehát a legtöbb fővárosi háztartás ezentúl valamivel több gázt kap rezsicsökkentett áron.

Így számolhatod ki, ezentúl mennyi gázt kapsz kedvezményesen

Azt, hogy körülbelül mennyi gázt fogyaszthatsz el a kedvezményes áron, úgy számolhatod ki, hogy a rezsicsökkentetten felhasználható energiaérteket elosztod a számlán található fűtőértékkel.

Például: 63645 MJ / 34 MJ/m³ = 1871,9 m³. Ez azt jelenti, hogy ezentúl 142,9 köbméter gázzal többet fogyaszthatsz évente.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek