Augusztus 23. után érkeznek az első olyan számlák, amikben már az augusztus 1. utáni rezsiváltoztatások is benne vannak.
A lakossági ügyfelek és a nem társasházban élő nagycsaládosok a napokban kézhez kapják az első olyan gáz- és áramszámlákat, amik már a rezsicsökkentés új elszámolási szabályai szerint készültek. Maga a számla kinézete is megváltozott egy kicsit, ezt jelentik a rajta szereplő információk.
Az augusztustól életbe lépő rezsiszabályok részleteit a lakossági rezsiszámlák is tartalmazzák. Feltüntetik rajtuk többek között, hogy Magyarország Kormánya az átlagfogyasztásig rezsicsökkentett díj alkalmazását írta elő. A számlák tartalmazni fogják továbbá, hogy enélkül mekkora lett volna a befizetendő összeg és azt is, hogy a rezsicsökkentésnek köszönhetően mennyit takarított meg a lakossági fogyasztó.
A számla harmadik oldalán a számlarészletező táblázat legfelső sorában, a jobb szélen lehet megnézni, hogy milyen szám szerepel a fűtőérték (MJ/m3) rész alatt. Ez jellemzően 30-35 MJ/m3 körül szokott lenni az ország különböző pontjain, de van, ahol több, vagy éppen kevesebb. Miért fontos ez? Mert a kormány a napokban megváltoztatta a rezsicsökkentett gázról szóló rendeletet, így most már nem azt érdemes figyelni, hogy az éves, kedvezményes 1729 köbméter gázból mennyit használtunk el, hanem azt, hogy az évi 63.645 MJ-ból (havi 5303) mennyit.
A gázfogyasztásmérő berendezések a rajtuk átáramló gáz térfogatát mérik. Ennek a hasznos energiatartalma a tengerszint feletti magasságtól és a légköri nyomástól függően változhat. Vagyis van olyan hely az országban, ahol jobb, van, ahol rosszabb a gáz fűtőértéke. Annak érdekében, hogy a legjobb és a legrosszabb fűtőértékű gáz esetén is kijöjjön az 1729 köbméteres éves, kedvezményes mennyiség, megajoule-ban fizetünk a gázért. Tehát lesz olyan, aki évi 1900 köbméternél is több gázt használ majd el, mégis a rezsicsökkentett árat kell majd fizetnie. Azt pedig, hogy hol milyen a gáz fűtőértéke, ezen a linken lehet megnézni a fogyasztási hely azonosítójának megadásával.
Itt valamivel egyszerűbb a dolgunk, a kWh-t kell nézni. A kormány döntése értelmében évi 2523 kWh, havi 210 kWh, napi 6,9 kWh-ig 36 forintot fizetünk az áramért. Efölött 70 forint 10 fillért. A számlarészletezőn ez alapján tudjuk megnézni, miért is annyi a végösszeg, amennyi.
(via)