Rezsicsökkentés

Filléres beruházással sok pénzt spórolhatunk a rezsin

Létrehozva: 2022.08.23.

Egy egyszerű, de nagyszerű eszközzel igen sokat spórolhatunk a rezsin. Azonban széles a kínálat, így természetesen nem mindegy, milyen eszközt választunk!

Forrás: Pixabay

Egy apró, ám rendkívül hasznos kis eszköz a programozható termosztát. Ha már rendelkezünk vele, érdemes napi több idősávot beállítani rajta, amivel sokat spórolhatunk. Ha nincs ilyen szerkezetünk, érdemes venni egyet, mert egy ilyen eszközzel rengeteg energiát megtakaríthatunk, ami alacsonyabb rezsiszámlát jelent. Itt van minden tudnivaló ehhez!

Mit csinál egy termosztát?

A termosztát jelet küld a fűtőtest felé, amivel beindítja vagy leállítja azt. Ez a folyamat az egyre modernebb eszközök segítségével pontosítható, részletezhető, automatizálható. S hogy miért olyan fontos a hőmérséklet precíz szabályozása a lakásban? Nos, egyetlen Celsius-fok különbség 6 százalékkal növelheti vagy csökkentheti a fűtésszámlát. Sokat spórolhatunk, ha nem fűtjük a lakást, amikor távol vagyunk vagy alszunk. Ebben segít tehát a szobatermosztát.

Nem csak úgy spórolhatunk, ha letekerjük a fűtést  Fotó: Bach Máté / Magyar Nemzet

Milyen fűtésrendszert lehet termosztáttal vezérelni?

A különböző termosztátok az elektromos fűtési rendszer sz

abályozására, vezérlésére valók. Elektromos fűtési rendszer kategóriába tartozik többek között a konvektor, a fűtőpanel, a radiátor, az infrapanel, a hősugárzó, a fűtőszőnyeg és a fűtőkábel is.

Milyen termosztáttípusok léteznek?

  • Manuális agy állítótárcsás termosztát – ez a legolcsóbb, legegyszerűbb termosztátfajta.
  • Programozható, digitális termosztát – ez már egy eggyel modernebb és valamivel drágább fajta. Cserébe jóval több beállításra képes és időzíthető is.
  • Wifis termosztát – ez jelenleg a legmodernebb technológia, a digitális változat továbbfejlesztett kialakítása. Az internetes kapcsolatnak köszönhetően távoli elérést biztosít, így akkor is szabályozható az otthon hőmérséklete, ha távol vagyunk a lakhelyünktől.

Konvektorhoz is létezik termosztát?

Igen, létezik kifejezetten konvektorokhoz gyártott szobatermosztát is. A gyártó szerint ráadásul nem kell a konvektort szétszerelni, vagy bármilyen beavatkozást végezni rajta: a beszerelést követően mobilról is vezérelhetővé válik a gázkonvektorunk.

Milyen szakembert érdemes hívni?

Nem minden fűtésszerelő vállalkozik hőfokszabályozó felszerelésére, ahogy sok villanyszerelő sem, de elvben mindkét szakember végezhet ilyen munkát. Egy általunk megkérdezett villanyszerelő szerint azért nem egyértelmű, kit érdemes hívni, mert ez amolyan köztes terület: egyaránt érteni kell hozzá a gáz- és a villanyszereléshez is.

Mennyibe kerülnek a különböző termosztátok?

A kifejezetten konvektorhoz valók 10.000-40.000 forintot kóstálnak. Az árösszehasonlító oldalak szerint a manuális termosztátok ára 2500 és 60.000 Ft, a digitális termosztátoké 6600 és 120.000 forint, a mobiltelefonnal vezérelhetőké pedig 18.000 és 150.000 Ft között mozog.

Mire ajánlott figyelni vásárláskor?

Érdemes a termékválasztást arra a szakemberre bízni, aki a beszerelést végzi, hiszen ellenőrizni kell a fűtőkészülék leírásában, hogy milyen feszültségű termosztát való hozzá, illetve azt is, hogy a termosztát a készülék bekötésének számával megegyező (ez lehet kettő vagy három) bekötésű legyen!

+1 Tipp

Ha szabályozható radiátorral fűtünk, választhatunk a szobatermosztátnál korszerűbb hőfokszabályozási módszert, méghozzá a termosztátos szelepet, amit a manuálisan működtetett szelep helyére lehet felszerelni a radiátoron.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek