Már csak két hét, és itt a négynapos ünnep! Összegyűjtöttük mindazt, amiről jó tudni a programokkal és a tűzijátékkal kapcsolatban.
Augusztus 20. az államalapítás és Szent István király ünnepe, ami idén is négynapos lesz augusztus 18. csütörtök és 21. vasárnap között. Számos vidéki településen és a Balatonnál is rengeteg program várja az érdeklődőket, a legnagyobb rendezvénysorozat mégis Budapesten lesz.
A program 20-án szokás szerint zászlófelvonással és tisztavatással kezdődik a Parlamentnél, majd ünnepi szentmisét tartanak a Bazilikában és elindul a Szent Jobb körmenet. A Duna felett izgalmas légiparádét rendeznek.
A négy nap során folyamatosan programok százai közül válogathatnak az érdeklődők, ezek közül emelünk ki néhány különösen érdekeset.
Az év kenyere a Gulyás kenyér lett, melyet Fülep Zsolt és fia, Ádám álmodtak meg a balmazújvárosi Balmaz sütödében.
– Hajdúságban hagyománya van az ilyen kenyérnek. Négyféle lisztből készül és tíz napig eltartható. Nincs titka, tudás, szorgalom és akarat van benne. Aki megkóstolja, visszaidézheti a nagymama által jól átsült kenyér ízét - árulta el Fülep Zsolt.
Karikó Orsolya, a Nagykőrösi Vanília és Gelarto kézműves cukrászda munkatársa alkotta meg az idei Ország tortáját, amit Huncut szilva herceg névre keresztelt.
– A tortám titka az ízek harmóniája. Az összetevői mogyorós felvert, karamellás ropogós fahéjas réteg, fűszeres boros áfonyás mézzel szilvazselé, egy tejcsokoládés szilvás mousse, a tetején szilvás áthúzóval. A dédnagymamám szilvás derelyéje és lekvárja óriási kedvencem volt, innen jött az ötlet. Már két éve dolgozom ezen a tortán – mondta el a Borsnak.
Az év cukormentes tortája címet a Nagyi kedvence nevű sütemény érdemelte ki, melyet Gyuris László, a Szeged Virág cukrászda munkatársa álmodott meg. Körülbelül négyszáz munkaórát dolgoztak a torta kialakításán, rengeteget finomítottak rajta.
– Van benne pisztácia, magyar málna, és mascarpone és tejszín – mondta el Gyuris László. – A legnehezebb az volt, hogy ne legyen benne cukor, de az édességét cukorhelyettesítőkkel pótolni kellett, olyanokkal, amiknek nincs utóíze.
Mindkét torta kapható lesz az állami ünnepségek helyszínén.
A MÁV-Volán-csoporthoz tartozó közlekedési társaságok – MÁV-START, Volánbusz, MÁV-HÉV – az ünnephez igazítják a járatok közlekedési rendjét, aki utazást tervez, mindenképpen tájékozódjon a menetrendről. Érdemes előre megváltani a jegyet és helyjegyet vásárolni, mert a tapasztalatok azt mutatják, hogy az ünnepel idején sokan kelnek útra.
Budapesten a felszíni járatok augusztus 20-án vasárnapi menetrend szerint közlekednek majd. Az esti tűzijátékra este 18 órától a belváros felé a járatok többsége sűrítve fog közlekedni és néhány munkanapon közlekedő járat és rendkívüli járat is 18 óra után beindul, segítve a kényelmes bejutást a belváros felé. A tűzijáték után a hazaszállításnál is a metró, valamint a felszíni járatok sűrűbben fognak közlekednek a megszokottnál. A tűzijáték biztonságos megrendezése miatt a Duna vonalában a Margit híd és a Petőfi híd közötti szakaszon 17 órától várhatóan 23 óráig nem fognak közlekedni a BKV járatai.
A négynapos hosszú hétvégén nyárias időjárásra lehet számítani. Augusztus 18-án és 19-én még napos időt és 30 fokos nappali hőmérsékletet ígérnek az előrejelzések, de 20-án és 21-én záporra, zivatarra is lehet számítani – reméljük, ez nem éppen 20-án este köszönt ránk. A hőmérséklet 20-21-én kissé mérsékeltebb lesz, 27-28 fok, ami még mindig kellemesen meleg, és éjszakára sem hűl 16-18 fok alá a hőmérséklet, vagyis a tűzijáték idejére is elég lesz egy könnyű pulóver vagy kardigán.
Este 21 órakor az ünnepi hangulat megkoronázása lesz Európa legnagyobb tűzijátéka Budapesten, gyönyörű tűzijátékkal, látványos fényjátékkal, illetve az Országház, a Gellért-hegy és a Nemzeti Galéria épületfestésével. A tűzijáték a Margit hídtól a Petőfi hídig a Duna mindkét partjáról jól látható lesz.
Idén ugyanolyan árakkal találkozhatunk az állami rendezvények büféiben, mint a 2021-es Szent István Napon – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség. A csapolt és a dobozos sör ára sem változik a tavalyihoz képest, így azokat 350 forintért vásárolhatják meg a négynapos ingyenes rendezvény ideje alatt. A kisüzemi főzdék egyik legismertebb sörfajtája, az IPA, szintén kezdeményes áron, mindössze 400 forintért lesz kapható az ünnepség alatt. Az ásványvíz 190, az üdítő 350 forint lesz, a bor decijét 200 forintért mérik. A szervezők azt szeretnék, hogy a Szent István Napi étel- és italkínálat mindenki számára megfizethető legyen.