A tudósok szerint fekete lyukak barangolhatnak az univerzumban, és egy még a Naprendszerünk peremén is lappanghat.
Forrás: Pixabay
A fekete lyukak évek óta megragadják a képzeletünket: egy szinte láthatatlan, óriási porszívó gondolata, amely az űrben sodródik, és készen áll arra, hogy egy csapásra felfalja a Földet, elég ahhoz, hogy éjszaka bárki ébren maradjon.
De most, misztikus múltjuk ellenére, többet tudunk a fekete lyukakról és működésükről, mint valaha. A fekete lyukak roppant masszív jelenségek, a gravitációjuk pedig olyan erős, hogy még a fény sem tud kiszabadulni belőlük. Úgy sejtik, hogy hihetetlenül gyakoriak, szétszórva vannak a galaxisban, talán még közelebb is, mint gondolnánk.
Dr. Becky Smethurst asztrofizikus és tudományos kommunikátor a Newsweek-nek elmondta: azt feltételezik, hogy egyes fekete lyukak már az univerzum megszületése óta léteznek, míg mások alapvetően régi csillagok tetemei, amelyek magukba omlottak, miután meghaltak egy szupernovaként ismert hatalmas robbanásban.
Ahogy sok csillag van a galaxis körül, sok fekete lyuk is bolyong ugyanott
– mondta Smethurst.
A fekete lyukak ugyanúgy viselkednek, mint bármely más nagy tömegű objektum: ha egy, a Nap tömegével azonos tömegű fekete lyuk spontán a helyére kerülne, akkor a Föld pályája egyáltalán nem változna.
Smethurst szerint fekete lyukak barangolhatnak az univerzumban, és egy még a Naprendszerünk peremén is lappanghat.
– Sok csillaghalmazban alakult ki – mondta. – Egy fekete lyukkal az történhet akár szupernóvával, akár más csillagokkal való kölcsönhatásból, hogy a gravitáció által csúzliszerűen kikerülhet ezekből a halmazokból, lényegében ugyanúgy, ahogy a bolygók körül gravitációs csúzlövéseket készítünk. űrhajókhoz.
A Naprendszer peremén is lehet egy fekete lyuk
– jelentette ki a szakember.