Iskolai zaklatások elől akart a halálba menekülni egy 11 éves kislány Gyürén. De vajon mi vesz rá egy ilyen fiatal gyermeket arra, hogy véget akarjon vetni az életének. Szakértő fedte fel a titkot, mi játszódik le ilyenkor.
Forrás: Pexels
Egy 11 éves gyereket gázolt el egy személyvonat vasárnap Gyürén. A kislány a sínek mellől, a kukoricásból lépett a vonat elé. A gyermek csodával határos módon túlélte a gázolást, ám élet és halál közt lebeg. Életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, nagypapája elmondása szerint pedig a lába szilánkosra tört és súlyosan roncsolódott a koponyája is. József a Borsnak elárulta: Hanna iskolai zaklatásoktól szenvedett, alighanem emiatt dönthetett úgy, hogy véget vet az életének.
Bementem az iskolába, hogy a problémát jelezzem, de nem lett eredménye
– tette hozzá megtörten József.
Vajon mi játszódik le egy ilyen fiatal gyermekben, mennyi idő alatt jut el oda, hogy eldobja az életét, és hogyan lehet észre venni a jeleket? Ezek azok a kérdések, amikre választ keres mindenki az ilyen drámai esetek kapcsán.
Az öngyilkosság soha nem egyik napról a másikra alakul ki.
Fontos leszögezni, hogy nem is egy betegség, hanem egy folyamat utolsó szakasza, a megcselekvés. Idő kell, mire valaki meghozza a döntést és meg is teszi. Az esetek többségében, ha azt nézzük, mi áll a háttérben, a kezeletlen depressziót lehet kiemelni – magyarázta dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus a Ripostnak.
– Minden eset más, egyedi, így érdemes megérteni azt, hogy az adott esetben mi játszódott le a háttérben. Vannak veszélyeztető tényezők, amikor az egyén nagyobb valószínűséggel fordul maga ellen. Ilyen lehet az a kérdés, hogy volt-e már hasonló a családban, vagy áll-e a háttérben kezelt pszichés betegség. Került-e valamilyen krízishelyzetbe? Mivel a kislány korai serdülőkorban van, tudni kell, hogy ez egy szenzitív időszak. Ilyenkor a fiataloknak sok esetben bizonytalan az önértékelése, identitásválságon megy keresztül minden serdülő. Már csak ez az állapot hangulatzavart tud okozni, szorongást, félelmet, mivel ez önmagában érzékeny időszak. Meg kell vizsgálni a környezetet és a feldolgozatlan gyerekkori traumákat, mert ezek mind befolyásolják az ember döntését. A XXI. században nem elhanyagolható és érdemes sok esetben kiemelni a társak általi bántalmazást, a megszégyenítéseket. Ez nemcsak fizikailag történhet meg. Hosszú távon pedig, ha benne marad valaki egy közegben, ahol kirekesztik, megalázzák, annak személyiségromboló hatása van. Egy idő után ők maguk is azonosulnak ezzel a szereppel – folytatja.
A szakember arról is beszélt: serdülőkorban nem könnyű kiszúrni az árulkodó jeleket.
– Az érzelmi zűrzavar, alvászavar, étvágytalanság vagy éppen a túlevés, ingerlékenység, figyelemzavar, romló teljesítmény utalhat arra, hogy baj van. Hozzá kell tenni, hogy a serdülőknél nehéz különbséget tenni a sündisznóeffektus és a valós depresszió között. Mivel ez az egész egy folyamat, nem egyik napról a másikra történik, így kevésbé feltűnő. Annak, aki fokozatosan látja az apró változásokat, nehéz tetten érni. Ha tudjuk, hogy baj van, az azonnali beavatkozást igényel mind a szülők, mind az iskola részéről. Az esetleges bántalmazásoknak véget kell vetni, és azzal együtt visszafordítható az öngyilkosság folyamata. Azáltal, hogy megszűnik a bántalmazás intenzitása, gyakorisága, csökken a belső feszültség. Fontos, hogy szakember, pszichológus segítségét kell kérni ilyen esetben.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel a www.ongyilkossagmegelozes.hu oldalt!