A NASA James Webb űrteleszkópjának felvételei új fényben tüntetik fel a Neptunuszt és a bolygó nehezen felfedezhető gyűrűit.
A NASA James Webb űrteleszkópjának felvételei új fényben tüntetik fel a Neptunuszt és a bolygó nehezen felfedezhető gyűrűit. Legutóbb 1989-ben készült hasonló részletességű kép Naprendszerünk legtávolabbi bolygójának gyűrűiről, amikor az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Voyager-2 űrszondája néhány órán át a jégóriás közelében tartózkodott.
„Három évtizede láttuk legutóbb ezeket a halvány, poros gyűrűket, és ez az első alkalom, hogy infravörösben látjuk őket”
– mondta Heidi Hammel, a Neptunusz bolygó szakértője és a James Webb-projekt interdiszciplináris tudósa.
A NASA közleménye szerint a képen "érdekes fényesség" látható a Neptunusz teteje körül. A bolygó dőlésszöge és Nap körüli 164 éves keringési ideje miatt a csillagászoknak még nem sikerült alaposan megvizsgálni annak északi pólusát.
A James Webbnek a Neptunusz tizennégy ismert holdjából hetet sikerült lencsevégre kapnia, köztük a legnagyobbat, a Tritont. A Plútó törpebolygónál is nagyobb Triton a képeken fényesebb a Neptunusznál, mivel jég borítja, amely visszaveri a fényt. Ez a hold szokatlan módon fordított pályán kering a bolygó körül, ezért a csillagászok szerint a Triton a Naprendszer szélén található Kuiper-öv része lehetett, amely végül a Neptunusz gravitációs vonzásába került.