Aszteroida

Ez lehet a Föld sorsa, ha a NASA ma nem jár sikerrel

Létrehozva: 2022.09.26.

Nagyszabású akciót hajt végre hétfőn a NASA. Gyakorlatilag majdnem arra készülnek, mint amit Bruce Willis és csapata hajtott végre az Armageddonban – és a művelet célja is hasonló.

Aligha kell bárkinek is bemutatni az Armageddon című 1998-as katasztrófafilmet. Aki még nem látta, pótolja azonnal! A mozi arról szól, hogy egy gyilkos aszteroida közelít a föld felé, amit Bruce Willis és csapata próbál eltéríteni. Nos, ami akkor sci-finek tűnt, az ma mára valóság. A NASA épp hétfőn teszteli a gyakorlatban, hogy működik-e a filmen már látott, vagy legalábbis alapjaiban hasonló módszer, mellyel el lehet téríteni bármilyen, a Föld felé tartó űrsziklát. A DART (Double Asteroid Redirection Test, azaz Dupla aszteroida eltérítési teszt) lényege, hogy egy műhold ma éjjel becsapódik a Dimorphos névre hallgató, 160 méter széles, nagyjából 24 ezer kilométeres óránkénti sebességgel száguldó aszteroidába, azzal a céllal, hogy kimozdítsa útvonalából.

aszteroida, meteor, világűr, űr, NASA, armageddon, illusztráció, Pixabay
Műholddal térítenék el az aszteroidát (képünk illusztráció)  Fotó: Pixabay

Noha maga a Dimorphos semmilyen veszélyt nem jelent a Földre nézve, a művelet sikere azt jelentheti, hogy később bármilyen, potenciálisan veszélyes helyzetben is meg tudjuk menteni a bolygónkat.

Mi történik, ha a mai teszt kudarcba fullad?

Természetesen közvetlenül semmi veszélynek nem leszünk kitéve – ennyire forrón azért nem esik a kását! Azonban az Imperial College London és a Purdue University szakértőcsapata modellezte, milyen sors várna ránk, ha egy hasonló aszteroida útja a Földét keresztezné, és a NASA nem lenne képes eltéríteni – mint ahogy jelenleg nem jelenthető ki, hogy képes rá, míg a DART-projekt sikerrel nem jár.

Nos, röviden: semmi jó.

Egy 100 méter átmérőjű (tehát a Dimorphosnál jóval kisebb) aszteroida becsapódása 1 kilométer széles krátert eredményezne. Ha mindez lakott területen történik, akkor a közvetlen halálozás rendkívül magas lenne, ám a Föld össznépessége szempontjából nem jelentős. Ilyen méretű tárgyak 10 ezer évente ütköznek a Földdel. Az egyéb hatások azonban jóval komolyabbak. Az űrszikla földet érésekor hatalmas pormennyiség kerülne a levegőbe, ami a napsugarakat is megszűrné. A jelenlegi elméletek szerint épp emiatt haltak ki anno a dinoszauruszok – persze egy ilyen fajsúlyú eseményhez egy 100 méteresnél nagyobb aszteroida lenne szükséges. A becsapódás emellett hatalmas földrengéseket okozna, ami ugyancsak rengeteg áldozatot követelne. Ha pedig nem szárazföldbe, hanem vízbe csapódik, gyilkos cunamival kell számolnunk.

(Via)

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek