Sokakban felmerül a kérdés, vajon számszerűsítve mennyit ér, ha néhány fokkal lejjebb veszik a fűtés otthonaikban. Ennek járt utána a Bors.
Rezsicsökkentés
Július 21-én Németh Szilárd bejelentette a lakossági villamosenergia-és földgázár változását. Az új rezsicsökkentés rendelet szerint azok a fogyasztók, akik meghaladják az évi átlagot, azok a többlethez lakossági piaci áron juthatnak hozzá.
A változtatásokkal fogyasztási limitet mondtak ki a gázra és az áramra egyaránt, mely felett úgynevezett lakossági piaci ár fizetendő. A gáz évi limitje 1729 köbméter, az elektromos energiáé 2523 kWh. Az áram esetén a rezsicsökkentett ár 36 forint, gázé pedig 102 forint köbméterenként. Mivel az ezen felüli fogyasztásért 70,10 forint/kWh, illetve 747 forint köbméterár fizetendő, az emberek már előre tartanak a fűtésszezontól.
Többen abban reménykednek, hogy a megoldás nem más, minthogy egyszerűen lejjebb állítják a lakásban a hőfokot, de vajon tényleg számottevő spórolást jelent, ha pár fokkal alacsonyabb hőmérsékleten működik a radiátor?
Lapunk Dombi Gábor energetikai szakértőt kérdezte meg, aki kifejtette nekünk, hogy pontosan mennyit is spórolunk meg azzal, hogy ha lejjebb tekerjük a hőfokot.
Ha egy lakásban 22°C-ról 20°C-ra csökkentjük a hőmérsékletet, az éves fűtési energiaigénye akár 17%-kal is alacsonyabb lehet. Ha pedig 23°C-ról-22°C-ra hűtjük otthonunkat, akkor 8%-kal kevesebb energiát veszünk igénybe
– magyarázza a szakember.
A szakértő szerint tehát ilyen aprónak tűnő változás is sokat segíthet a spórolásban.
Dombi Gábor azt is elmondta, hogy amennyiben 20°C-ról 19°C-ra állítjuk a hőmérsékletet, 8,8%-kal kevesebb energia fogy, 19°C-ról 18°C-ra tekerve pedig majdnem 10% a megtakarítás.
Az energetikai szakértő hozzátette, hogy felettébb fontosnak tartja, hogy ha lehetőség van rá, akkor a helyiségeket helyiséghőmérséklet-szabályozással lássák el, és az alkalmazott szabályzók pedig 1 Kelvin pontosságúak legyenek. Így garantálható az elvárt energiamegtakarítás az épület minden helyiségében, és nem csak a termosztáttal ellátott helyiségben. A szakemberek szerint ezt orvosolni tudja az egyszerűbb fűtési rendszerekben azt a gyakori problémát, hogy egyes helyiségek nagyon meleg van, míg más helyiségek pedig alul fűtöttek maradnak.
Én viszont arra biztatnám a lakosságot, hogy ne kapcsolják ki-be a fűtést. Ugyanis ha a család reggel elhagyja a lakást, és erre az időre teljesen letekerik a fűtést, a pára lecsapódik a kihűlő falakon, és beindulhat a penészesedés
– fejtette ki a szakértő.