Surdon, az ország fenyőfaközpontjában jártunk, ahol megtudtuk, melyik típusuk a legnépszerűbbek – és mégis melyikért, mennyit kell majd fizetnünk.
Kanász János immáron 17 éve a község polgármestere, aki joggal büszke arra, hogy a településen mondhatni teljes a foglalkoztatottság, hiszen a lakosok 98 százaléka a fenyőfákból él – éppen ezért ha valaki, ő pontosan tudja, mit kívánnak meg a trendek.
Melyik milyen?
– Régebben legfőképp az illata miatt a luc volt a divat, de ha azt az ember kivágás után beviszi a melegre, néhány nap alatt biztosan lehullik – magyarázta a Kanász János, hozzátéve, hogy éppen ezért náluk is az állomány legfeljebb 10 százalékát teszi ki a fajta.
– Mostanság mindenki a normandot keresi, hiszen az nagyon sokáig szép marad, ugyanakkor az ezüst is opció lehet, habár azt a szúróssága miatt igen nehéz díszíteni – fejtette ki a polgármester, aki szerint a méreteket tekintve az 1 méteres fák is szép számban fogynak, de az igazi slágertermékek a 2, illetve 2 és fél méter közti fák.
Melyik mennyi?
Az árak a tavalyiakhoz képest hasonlóan alakulnak majd, de ahogyan az élet bármely másik területén, bizonyos drágulás a fenyőpiacon is várható majd.
Átlagosan 15-20 százalékos drágulással kell majd kalkulálnia családoknak, hiszen többek között a szállítás is a duplájába kerül, mint korábban
– mondta Kanász János, hozzátéve, hogy természetesen a helypénzek és az általános rezsi is jóval borsosabb mostanában.
Mivel tehát napjainkban sokkal magasabb a fák bekerülési költsége, forintosítva ez
a normand esetében 5-6 ezer forintot, a lucot illetően pedig 2-2500-at jelent majd, míg az ezüstfenyő méterért várhatóan 3 ezer forint körüli összeget kérnek majd el a kereskedők.