Kárpátaljai árváknak mutatta meg munkahelyét Novák Katalin.
Gyerekek masíroznak be díszlépésben a köztársasági elnöki palotába a budai Várban. Az ihletet nemcsak a Sándor-palota előtt megnézett katonai őrségváltás adja, hanem az odahaza megtapasztalt élmények is, a háborús körülmények, a mindenhonnan visszahangzó veszélyhelyzet. Ezek a gyerekek ugyanis a kárpátaljai Rátról érkeztek, ahol a tizedik hónapja tartó orosz-ukrán háború nyomja rá bélyegét a mindennapjaikra.
Mindannyian a Szent Mihály Gyermekotthon lakói, ahol családi környezetet teremtenek a család nélkül maradt gyerekeknek. Az otthont a helyi Bíró família hozta tető alá, munkájukat idehaza a Külhoni Magyarságért Díjjal ismerték el. A nevelőszülők keresztény házaspárok, akik saját gyerekeikkel együtt nevelik a befogadott piciket. És bár igyekeznek mindent megadni a boldogságukhoz, a háború borzalmaitól így sem óvhatják meg őket. Az otthonban – akárcsak Kárpátalja többi részén – naponta három óra hosszát van csak villany, és az ellátás is akadozik – számoltak be róla a Ripostnak.
Emiatt esett a magyarországi családszervezetek választása idén erre a külhoni intézményre, hogy adventi jótékonysági gyűjtésükkel az ott élők karácsonyát varázsolják szebbé. Elhozták a családokat Budapestre, vendégül látták őket a Várkert bazárban, majd a Sándor palotában, ahol Novák Katalin személyesen mutatta meg nekik, hol dolgozik ő, mint köztársasági elnök. Ő ugyanis a fővédnöke annak az adventi vásárnak, amelynek a teljes bevételét ezeknek a gyerekeknek ajánlják fel. Az államfő a Fiatal Családosok Klubjával (Ficsak) közösen szervezett uzsonnát, amihez zeneszóval és ajándékokkal teremtettek ünnepi hangulatot, bízva abban, hogy legalább ideig-óráig feledtetni tudják velük otthoni viszontagságos helyzetüket.
A Ficsak elnöke a Ripostnak elmondta, hogy minden évben közösen beszélik meg a hazai családszervezetekkel, milyen ügyet karoljanak fel, és idén egyértelmű volt, hogy a harcok sújtotta Ukrajnára fókuszáljanak. Mostani gyűjtésünkkel arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy ezt a háborút azonnal abba kell hagyni, békét kell kötni és nyugalmat kell biztosítani az ott élő családoknak.
Hogy milyen lehet úgy élni, hogy bármelyik pillanatban megszólalhat a légiriadó, le kell menni a pincébe, félbeszakad a tanítás, a felnőtt férfiak állandó rettegésben vannak, hogy mikor sorozzák be őket, ezeket mi itt Budapesten el sem tudjuk képzelni, pedig ilyen körülmények vannak most a határ másik oldalán
– mutatott rá Király Nóra.
Nem csoda, de nem is normális, hogy a Ripost által megkérdezett minden gyerek, még a lányok is katonák szeretnének lenni. Meghatározó élményként valamennyien a katonás emlékeiket idézték.
Ültem tankban is, pisztolyt fogtam, sisakot vettem fel
– elevenítette fel egyikük.
Nekem otthonra kell egy tank. Ha fognak jönni katonák, bumm!
– tette hozzá a társa.