A méretes űrszikla aggasztóan közel van a bolygónkhoz, sőt, a szakemberek szerint még az sem kizárható, hogy egyszer keresztezi is a pályája a Földét. Az aszteroidát eddig a Nap fénye rejtette el.
Egészen döbbenetes felfedezést tettek a közelmúltban a Carnegie Tudományos Intézet szakértői: több olyan nagyméretű aszteroidát is sikerült felfedezniük a Naprendszerben, közelebbről a Földés a Vénusz közti területen, amiről eddig nem tudtak semmit. Ráadásul a három közül az egyik igencsak tekintélyes mérettel rendelkezik: az 1,5 kilométer átmérőjű 2022 AP7 már abba a méretkategóriába tartozik, amit a csillagászok bolygógyilkosként emlegetnek, ugyanis egy esetleges ütközés katasztrofális halással lehet a Föld teljes élővilágára.
Ráadásul, ha ez nem lenne elég, még az sem kizárható, hogy a pályája a következő 1000 évben keresztezi a bolygónkét. Reménykedésre adhat okot ugyanakkor az időablak igencsak tág mivolta, valamint a NASA szeptemberi kísérlete is, mellyel bebizonyították: lehetséges egy űrszikla mesterséges eltérítése.
A hatalmas aszteroida az ismert aszteroidák felső 5 százalékába tartozik méret alapján. A két másik, most kiszúrt szikla, melyek a 2021 LJ4 és a 2021 PH27 neveket kapták, jóval kisebbek, és a pályájuk is biztonságosabb. Eddig egyébként a Nap fényének köszönhetően maradtak rejtve, így tulajdonképpen szerencsés véletlenek, mondhatni, szerencsés csillagállásnak köszönhetően pillanthatták meg őket – írja a Space.com oldala.
A csillagászok összesen 2000, egy kilométernél szélesebb, különösen veszélyes aszteroidát figyelnek meg folyamatosan. Ugyanakkor egy jóval kisebb űrszikla becsapódása is komoly katasztrófát jelenthet, ha lakott területen csapódik be. Egy mindössze ötven méter széles aszteroida például egy egész – London méretű – nagyvárost semmisíthet meg, ha olyan helyen ér földet.