Hatalmas a gyógyszerhiány Szlovákiában, ezért legtöbben az ausztriai és a magyarországi patikákban próbálkoznak. Egy felvidéki gyógyszerész megosztotta velünk a tapasztalatait.
Főként vérnyomáscsökkentőkből és antibiotikumokból mutatkozik hiány Szlovákiában, ezért a magas vérnyomással küzdő szlovákok inkább átjárnak Magyarországra és Ausztriába, hogy meg tudják vásárolni a náluk elérhetetlennek számító készítményeket. A Szlovák Gyógyszerészi Kamara elnöke, Ondrej Sukeľ szerint a gyógyszerhiány régóta fennálló probléma az országban.
Legfőképpen a csomagoló- és nyersanyagok hiánya, a más országokba irányuló export, illetve a hirtelen megnövekedett kereslet okozza a problémát.
Lapunknak Mészáros Erzsébet felvidéki gyógyszerész számolt be a szlovákiai gyógyszerhelyzetről és a mindennapi tapasztalatokról.
Én egyelőre annyit érzékelek az egészből, hogy múlt hét szerdától nem kaptunk antibiotikumot. Ezt viszont penicillinnel könnyen lehet pótolni.
– árulta el a dunaszerdahelyi gyógyszerész.
Hozzátette, hogy sokan Magyarország felé veszik az irányt, ha olcsóbban szeretnének beszerezni valamit, mivel a forint gyengülése kedvező az euróval rendelkezők számára.
Biztos, hogy átmennek, főleg a forint jelenlegi helyzete miatt jobban megéri nekik a határon túl beszerezni a különböző készítményeket. Sokkal olcsóbban meg tudják venni a gyógyszereket, mint itt.
Főleg étrendkiegészítőket és vitaminokat vesznek, sőt van, aki nagyban gondolkozik és nagyobb mennyiségben vásárol, hogy aztán azt itthon el tudja adni – osztja meg tapasztalatait a gyógyszerész, aki elárulta, hogy a Magyarországgal szomszédos országban a vényköteles gyógyszereket meg lehet vásárolni recept nélkül is.
– A vényre kapható gyógyszereket, mint például az antibiotikumot, csak úgy tudják megvenni, hogyha eladják nekik a patikában.
A gyógyszerész a gépén át tudja állítani, hogy ne a társadalombiztosítót terheljék, hanem magát a pácienst, akivel ott helyben ki is fizettetik a gyógyszer árát.
Hozzánk is szoktak érkezni Győrből betegek, akik vényre kapható gyógyszert keresnek, vagy olyan készítményt, ami Magyarországon sokkal drágább és itt nálunk olcsóbb – magyarázta a szakember.