Orbán Viktor miniszterelnök volt a Kormányinfó szerdai vendége, értékelte az elmúlt évet, stratégiai képet vázolt fel a Magyarország előtt álló kihívásokról.
Orbán Viktor a szerdai Kormányinfón elmondta, délután kormányülés lesz, erről holnap adnak tájékoztatást.
"Röviden összefoglalnám, hogy kormányzati látószögből hogy fest a 2022-es év. A rendszerváltás óta ez volt Magyarország legnehezebb éve. A rossz mellett ott van az a jó, hogy a nehéz években nyújtott teljesítményt az ember kétszeresen értékeli, így Magyarország rendkívüli teljesítményt nyújtott."
A miniszterelnök folytatta: a választáson meg kellett védeni Magyarország szuverenitását, a nemzetközi erők olyan erővel vettek részt a választásokon, mint korábban soha, 3 milliárd forintnyi dollár állt szemben 3 millió szavazóval. A legnagyobb érték a kormányzati cselekvőképesség, folytatni fogjuk a hagyományt, nincs még egy ország az unióban, amelyben ne tartottak volna előre hozott választásokat, ezért Magyarország politikai stabilitása figyelemre méltó, ezt a hungarikumot sikerült fenntartanunk. A brüsszeli és liberális világ baloldali kormányt akart, 2021 nyarán is megköthettük volna az újraindítási szerződést, de Brüsszel baloldali kormányt akart, nem akart nekünk pénzt adni. A lényeg az, hogy a magyarok nem kértek a külföldi beavatkozásból, nem kértek a dollárbaloldalból, ez aligha változik meg Magyarországon.
Mi vagyunk az egyetlen ország, amelyet egyszerre két irányból helyez nyomás alá a menekültügy. A migrációval szemben álltuk a sarat. Nehéz volt ilyen körülmények között a déli határvédelmet megoldani, 250 ezer embert tartóztattak fel.
Képesek voltunk finanszírozni a megemelkedett energiaárakat. Ugyanazért az energiáért 10 milliárd euróval többet kellett fizetnünk, ez 4000 milliárd forint. Közben a családoknak nyújtott rezsivédelmi rendszert meg tudtuk tartani. Magyarországon minden család havi 180 ezer forint támogatást kap. 450 euró egy hónapban az energiaár-kedvezményen keresztül. Ezt a hiányzó finanszírozást 2023-ra is megoldottuk már.
Soha nem dolgoztak még Magyarországon, mint idén, 74 százalék fölött van a foglalkoztatás, meg tudtuk őrizni a munka alapú gazdaságot. Visszaadtuk a 13. havi nyugdíjat, bevezettük a 25 év alattiak adómentességét, és visszaadtuk az szja-t.
Sikerült megállapodnunk az EU-val, sikerült legyőznünk a hungarofóbiát.
Orbán Viktor úgy folytatta, ki kell maradni a háborúból, egyszámjegyű infláció kell az év végére, a 25 éves korig járó adómentességet 30 éves korig a gyermeket vállaló nőknek felemeljük.
A baloldali pártok és a baloldali média között nincs különbség - mondta a kormányfő kérdésre válaszolva. A brüsszeli korrupciós botrány rossz hír az Unió minden tagállama számára - tette hozzá. Rombolja a teljes közösség erejét a mostani korrupciós botrány - mondta.Ha erősebb ellenőrzés alá akarjuk venni az EP-t, akkor jobb lenne, ha a nemzeti parlamentekből választott képviselők érkeznének.
Ukrán relációban egy független és szuverén Ukrajna magyar nemzeti érdek. Nem vagyunk érdekeltek abban, hogy az uniós és orosz gazdaságot teljesen kettéválasztjuk
- mondta kérdésre a kormányfő. Magyarország mindig is visszautasította a csomag alapú megközelítést, mert ha egyszer valaki ezt legitim alapon megteszi, akkor abból precedens lesz. Mi nem tárgyaltunk a vitás ügyekről csomagban, de a cseh elnökség egy napra tette a szavazást. Rossz megoldásnak tartjuk, hogy nem államközi alapon támogatjuk Ukrajnát.
Orbán Viktor kérdésre elmondta, van lengyel-magyar sorsközösség. A második világháborúban ők a győztes oldalon voltak, de azt kapták jutalmul, amit mi büntetésként. Megalapozott történelmi sorsközösség van köztünk, nagy érték. A háború ügyében teljesen mást gondolunk, a stratégiai célokban egyébként egyetértés van - mondta a kormányfő. A lengyelek azt gondolják, hogy az ukránok az ő szabadságukért is harcolnak, de nem Magyarországért és Lengyelországért harcolnak. A mi biztonságunkat nem Ukrajna, hanem a NATO adja - mondta a kormányfő. A lengyelek ezt másként látják - tette hozzá.
A magyar háztartások 75 százaléka teljes rezsivédettséget élvez - mondta egy másik kérdésre Orbán Viktor. A magyar rendszer mindig arra épült, hogy az energiaárakat nem rángatjuk - tette hozzá. 8-9 évig volt egy árstabilitás, most válság van, de nem mennék át a piaci rendszerhez alkalmazkodó szintre - mondta a kormányfő.
Szokatlan, hogy nyílt törvénysértésre buzdítsa az akadémia a kormányt - mondta egy másik kérdésre Orbán Viktor. A tiltakozásnak válassza mindenki a törvényes formáját! - közölte a kormányfő. Nekem is be kell tartatnom a törvényeket az állami alkalmazottakkal - tette hozzá. A kormányfő elmondta, hogy a pedagógusok oldalán áll. Az első foglalkozási csoport, akinek bért emeltek a válság után, az a tanári kar volt - tette hozzá. Elfogadhatatlanul alacsony bérrel indulnak a kezdő tanárok. A kormány a következő években 10-10 százalékos béremelést tud adni.
Ha uniós forrásokat tudunk biztosítani, akkor lesz pénzügyi megoldás a jogos pedagógusi igényekre.
Orbán Viktor egy másik kérdésre azt mondta, nem egy magyar jelenség a gazdasági helyzet nehézsége. Szakmailag nagyon nehéz kérdés, hogy sikerül-e kimaradni az európai recesszióból - tette hozzá. Nagyon régen volt olyan nehéz helyzetben jegybankelnök, mint most, mert az infláció 20 százalék felett van.
A magas kamatok ellehetetlenítik a vállalkozói rétegeket, ezért megértem, hogy a jegybankelnk unortodox módon viselkedik mostanság.